
Łąki kwietne zyskują na popularności z każdym sezonem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak założyć i dbać o łąkę kwietną. Poznasz sposoby pozyskania nasion i dowiesz się, które rośliny najlepiej nadadzą się na balkon.
Łąki kwietne zyskują na popularności z każdym sezonem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak założyć i dbać o łąkę kwietną. Poznasz sposoby pozyskania nasion i dowiesz się, które rośliny najlepiej nadadzą się na balkon.
Niezapominajki to są kwiatki z bajki… Ten tekst wiersza pamiętamy wszyscy. Czy pielęgnacja tych roślin również jest bajkowa? Poznaj tajniki uprawy niebieskich kwiatów na balkonie i w ogrodzie.
Dowiedz się, które drzewa i krzewy najszybciej rozwiną liście i kwiaty na wiosnę. Pożegnaj smutny żywopłot z iglaków i otwórz się na kwiatową eksplozję w Twoim ogrodzie!
Geofity, czyli rośliny, których cały cykl życiowy przypada na wczesną wiosnę, a substancje odżywcze gromadzone są w organach podziemnych, takich jak cebulki, bulwy. Te ciekawe organizmy są w stanie zająć nisze ekologiczne powstałe po katastrofach, takich jak pożary. Artykuł zawiera wskazówki, jak uprawiać te rośliny i gdzie je sadzić.
Niegdyś przy domach sadzono najróżniejsze rośliny używane nie tylko jako ozdobne, ale też do celów leczniczo-kosmetycznych. Chociaż na pierwszy rzut oka wydają się niepozorne, są niezwykle ważne dla ludzi i przyrody. O jakich roślinach mowa? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Walentynki to wyjątkowy dzień, w którym wyrażamy swoje uczucia do bliskiej nam osoby. Co roku zastanawiamy się, jaki prezent wybrać, by wyrazić nasze uczucia w sposób niezapomniany. Dlaczego róże są najlepszym wyborem na walentynkowy prezent? Te wyjątkowe kwiaty są symbolem miłości, uczuć i romantyzmu, dlatego też są idealnym wyborem dla naszych ukochanych.
Zima to nieprzychylny czas dla roślin. Dzień staje się krótszy, słoneczne dni przechodzą w pochmurne, w efekcie czego jest mniej światła dziennego. Światłoczuły barwnik, chlorofil, absorbuje mniej promieni słonecznych, przez co roślinie dostarczane jest mniej substancji pokarmowych, czego konsekwencją jest spowolnienie wzrostu rośliny. Warto o tym pamiętać i podczas zimy dodatkowo zadbać o kondycję swoich roślin, pamiętając o dodatkowym doświetlaniu i ograniczając podlewanie i nawożenie.
Storczykowate to jedne z najliczniejszych rodzin botanicznych. Wyróżniają je wyjątkowo ozdobne kwiaty, których zakres barw i kształtów obejmuje bardzo szerokie spektrum. Charakterystyczną cechą kwiatów jest warżka – zmodyfikowany płatek ułatwiający lądowanie owadom. Są to też jedne z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych, szczególnie popularne na świecie od połowy lat osiemdziesiątych.
W środku zimy trudno było o składniki sezonowe i świeże, dlatego używano wszystkiego, co dało się przechować w różnych formach – suszonych grzybów, wędzonych owoców czy kiszonek. Dania i produkty miały też swój symboliczny wydźwięk i każda z 12 potraw łączyła symbole i tradycje. Pierogi, kasza, kutia czy miód służyły jako ofiara w kontaktach z zaświatami.
Rośliny od zawsze były nieodłącznym elementem licznych zwyczajów ludowych i religijnych. Posiadały nie tylko charakter konsumpcyjny czy estetyczny, ale również symboliczny. Pod wpływem nowej kultury i wiary, dotychczasowe symbole roślinne w różnym stopniu zmodyfikowały swoje znaczenie i symbolikę. Z czasem granica między tradycjami rozmyła się na tyle, że współcześnie jest niedostrzegalna.
Jesienią drzewa przygotowują się do zimowego spoczynku. Spowalniają soki transportujące wodę, sole mineralne i produkty fotosyntezy. Kiedy dzień jest coraz krótszy i do liści dociera mniej światła, dla drzew jest to sygnał, że niedługo przyjdzie zima i wegetacja musi być zahamowana. W przeciwnym razie, mogłoby to narażać drzewa na dodatkowe straty wody i niszczenie wiązek przewodzących, dlatego zatrzymują one produkcję światło chłonnego chlorofilu, którego stężenie w tkankach liści maleje.
Dowiedz się gdzie i jak szukać grzybów, z czym można pomylić prawdziwka i czy szatan jest taki straszny, jak go malują. W artykule postaramy się także odpowiedzieć na pytanie jak zbierać grzyby — wykręcać czy wycinać?