Słonecznik: Słoneczny przybysz z Ameryki
Słonecznik
Helianthus annuus L.
Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus L.), sunflower, tournesol, girasol, Sonnenblume, zonnebloem – w wielu językach nazwa tej rośliny nawiązuje do słońca nie tylko ze względu na skojarzenia ze słoneczną tarczą. Koszyczek kwiatowy słonecznika obraca się frontem do słońca – jest to zjawisko zwane heliotropizmem. Nazwa słonecznika pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „słońce” helios i „kwiat” anthos.
Słonecznik należy do rodziny astrowatych, która obejmuje rośliny jednoroczne lub byliny o wzniesionych, grubych i sztywnych łodygach i pojedynczych, owłosionych liściach. Koszyczek kwiatowy składa się z dwóch typów kwiatów: brzeżne, języczkowe – nadają one kolor i charakter roślinie – są żółte, pomarańczowe i czerwone; środkowe, rurkowe kwiaty są brązowe, które tworzą owoce, niełupki, a w nich powstają bogate w tłuszcz ziarna.
Słonecznik nie jest wymagający w uprawie, najlepiej jednak rośnie na stanowiskach słonecznych, w żyznych glebach, bogatych w składniki pokarmowe i lekko wilgotnych. Warto je regularnie nawozić, są wrażliwe na niedobór potasu, boru i molibdenu. Słoneczniki rozmnaża się z siewu nasion wprost do gruntu (zwykle w drugiej połowie kwietnia lub w maju), bo nie lubi przesadzania.
Słoneczny przybysz z Ameryki
[1] Rdzenni mieszkańcy zachodniej Ameryki północnej uprawiali słonecznik już ok. 3000 lat temu. Nasiona słonecznika stanowiły ważny składnik ich sezonowego pożywienia – z nasion wytwarzano mąkę, a kwiaty przyrządzano jak warzywo – podobnie jak obecnie karczochy.
Włókniste łodygi i liście dostarczały surowca do produkcji tkanin i koszy, a z kwiatów powstawały barwniki do ozdabiania ciała, naczyń i ubrań. Krem z nasion przyspieszał gojenie ran, skutecznie pomagał w przypadku ukąszeń węży, nic więc dziwnego, że Aztekowie otoczyli roślinę kultem. Starożytni Inkowie kojarzyli słoneczniki z bogiem słońca, a urzędnicy religijni nosili słoneczniki na swoich rytualnych szatach.
W okresie konkwisty do Europy trafiły niezliczone bogactwa, a wśród nich wiele nieznanych dotąd w Europie roślin – w tym słonecznik. Pod koniec XVII wieku Piotr Wielki car Rosji podczas swojej podróży po krajach Europy zbierał przydatne informacje o nowinkach technologicznych, rolniczych i trendach w kulturze i sztuce. Prawdopodobnie wtedy nasiona słonecznika trafiły do Rosji, gdzie zyskały popularność wśród chłopów, którzy zaczęli wytwarzać z nich olej.
Żółte kwiaty na dobre zagościły na żyznych glebach wśród złotych łanów pszenicy. W latach 30 Stalin zlecił naukowcom modyfikację słonecznika i w ciągu kolejnych 20 lat udało się wyhodować kwiaty o średnicy 30 cm, dające 50% oleju. Najwięcej oleju słonecznikowego produkuje się w Ukrainie, na drugim miejscu jest Rosja.
W sztuce
Tymczasem pod koniec XIX wieku pewien nieznany i niezbyt doceniany skromny malarz znalazł w słonecznikach coś, co zainspirowało jego twórczość. Ponad sto lat później jego „słoneczniki” w wielu odsłonach stały się słynne na całym świecie, uznane za ikonę współczesnego malarstwa.
12 obrazów słonecznika należy do jego najsłynniejszych dzieł. Miłość Vincenta Van Gogha do słoneczników zainspirowała jego przyjaciela Paula Gauguina do namalowania „Malarza słoneczników”, obrazu przedstawiającego van Gogha tworzącego swoje słonecznikowe obrazy.
Artystów zafascynowanych urodą słonecznych kwiatów było więcej, m. in. Diego Rivera meksykański malarz, architekt i działacz – mąż wspaniałej Fridy Kahlo.
Słoneczna magia natury
W kwiecie słonecznika urzeczywistnia się fizyczne piękno natury. Np. Ciąg Fibonacciego – jest nie tylko teoretycznym założeniem matematycznym.
Spiralny kształt, w którym każdy element jest sumą dwóch poprzednich identycznych elementów, zaobserwował i wyliczył w XII wieku włoski matematyk, od którego nazwiska bierze swoją nazwę ciąg Fibonacciego. Złoty podział, nazywany również złotą proporcją, wyznacza odcinek, w którym większa część pozostaje w takiej samej relacji do mniejszej, jak całość do większej.
2022
Dla mieszkańców Ukrainy słonecznik to od lat przede wszystkim symbol słońca, pracy, dobrobytu i siły. Pojawia się w sztuce, zdobnictwie, strojach ludowych. Żółto-niebieska flaga narodowa nawiązuje do złotych pól na tle błękitnego nieba.
Tymczasem 24 lutego 2022 roku świat wstrzymał oddech na wieść o barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę. Miliony ludzi na całym świecie spontanicznie ruszyły na pomoc ofiarom wojny. Obecnie słoneczny kwiat jest także symbolem walki Ukraińców o wolność.
Źródła:
- [1] 50 roślin, które zmieniły bieg historii
– Bill Laws