Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Piwonie – poradnik uprawy i pielęgnacji

2024-07-10
Piwonie – poradnik uprawy i pielęgnacji

Pachnące piwonie to częste bywalczynie naszych przydomowych ogrodów. Ich fenomen bierze się nie tylko z obfitego kwitnienia, oszałamiającego zapachu, ale także z prostoty uprawy i pielęgnacji. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o uprawie piwonii, a także poznasz najciekawsze odmiany tej szlachetnej rośliny.

Piwonie w kulturze

Najwięcej gatunków piwonii pochodzi z Chin. Tam też najwcześniej, bo ponad 2000 lat temu, zauważono jej potencjał ozdobny i zaczęto sadzić w ogrodach. W chińskiej kulturze jest uważana za symbol zdrowia, szczęścia i bogactwa.

Piwonia (Peonia) – jak wygląda?

Piwonia (Peonia) to roślina z rodziny piwoniowatych. Rodzina ta obejmuje przeszło 30 gatunków rodzimych dla Europy, Azji i Ameryki Północnej. Nie bez powodu bywa nazywana różą bez kolców. To kwiaty odpowiadają za walory ozdobne peonii.

Piwonie | botaniki Piwonie | botaniki Piwonie | botaniki

Mogą one przybierać różne formy i odcienie, od delikatnych herbacianych pasteli po jaskrawe odcienie fuksji. Liście piwonii są duże i zwykle ciemnozielonej barwy, co dodaje im efektownego kontrastu względem kwiatów. Peonie z naszych ogrodów zwykle są bylinami, choć zdarzają się też gatunki krzewiaste.

Gdzie i kiedy sadzić piwonie?

Uprawa tych roślin nie jest trudna. Piwonie dobrze rosną i obficie kwitną na słonecznych rabatach. Źle znoszą zastoiska wody, dlatego gleba powinna być przepuszczalna. Jednocześnie potrzebują podłoża żyznego, bogatego w materię organiczną i substancje pokarmowe. Optymalny odczyn dla uprawy piwonii powinien oscylować między 5,5 a 6,5.

Gdzie i kiedy sadzić piwonie | botaniki

Sadzonki piwonii powinniśmy umieścić w dole, którego podstawa wypełniona jest drenażem ze żwiru lub drobnych kamyczków. Taki zabieg ułatwi odprowadzanie nadmiaru wody z rośliny. Glebę rodzimą powinniśmy wymieszać 2:1 z kompostem lub obornikiem. Jeśli planujesz sadzenie piwonii na rabacie, zadbaj, aby miały wystarczająco dużo miejsca na rozwój i zachowaj około 90–120 cm odstępu od innych roślin. Podczas sadzenia piwonii należy pamiętać, aby umieścić kłącza około 5–7 cm pod powierzchnią gleby. W innym przypadku roślina może mniej obficie kwitnąć. Warto pamiętać również o ściółkowaniu. Taki zabieg nie tylko ograniczy nadmierne parowanie wody, ale także zapobiegnie rozwojowi chwastów i ograniczy nakłady pracy.

Piwonie – najpopularniejsze gatunki i odmiany

Piwonie są jednymi z najbardziej cenionych kwiatów ogrodowych ze względu na swoje piękne kwiaty i różnorodność odmian.

Piwonia chińska sorbet | botaniki Piwonia chińska red magic | botaniki

Do najpopularniejszych gatunków piwonii należą:

  • Piwonia chińska (Paeonia lactiflora),
  • Piwonia japońska (Paeonia suffruticosa),
  • Piwonia Itoh (Paeonia Itoh),
  • Piwonia krzewiasta (Paeonia suffruticosa),
  • Piwonia Rocka (drzewiasta) (Paeonia rockii),
  • Piwonia wielkokwiatowa (Paeonia hybrida).

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) – to jeden z najbardziej popularnych gatunków piwonii. Posiada duże, pełne kwiaty o intensywnych kolorach, takich jak biały, różowy, czerwony i żółty. Jest również odmianą dobrze rosnącą w chłodniejszym klimacie, dlatego zakładając ogród w północnej i wschodniej części Polski, warto zwrócić uwagę właśnie na ten gatunek. Do najpopularniejszych odmian piwonii chińskiej należą:

  • Peonia lactiflora 'Gardenia' o dużych, białych kwiatach,
  • Peonia lactiflora 'Shirley Temple' o herbaciano-białych kwiatach,
  • Peonia lactiflora 'Karl Rosenfield' o kwiatach w kolorze fuksji.

Piwonie nie kwitną – jaka jest tego przyczyna?

Przyczyn braku kwiatów piwonii może być kilka. Pierwszą i zarazem najczęstszą przyczyną jest zbyt płytkie lub zbyt głębokie sadzenie kłączy. W pierwszym przypadku roślina może być osłabiona i mieć niedobory wody i składników pokarmowych. W drugim, zbyt duża warstwa gleby może utrudniać przedostanie się rośliny na powierzchnię i tym samym ograniczać kwitnienie. Optymalną głębokością sadzenia kłączy jest od 5 do 7 cm.

Piwonie nie kwitną, dlaczego? | botaniki

Dobór stanowiska piwonii

Drugą równie częstą przyczyną jest nieprawidłowe stanowisko rośliny i niedostateczne nasłonecznienie. Pamiętajmy, że piwonie to rośliny nadające się głównie na słoneczne rabaty. Zbyt cieniste stanowisk może ograniczać kwitnienie, a nawet prowadzić do zatrzymania wzrostu rośliny.

Odpowiednie nawożenie piwonii

Jeśli jednak mamy pewność, że kłącza zostały umieszczone na właściwej głębokości, stanowisko jest słoneczne, a piwonie dalej nie kwitną, to powinniśmy przyjrzeć się pozostałym czynnikom, w tym nawożeniu. Szczególnie istotny czynnikiem będzie nawożenie azotowe. Chociaż azot jest niezbędnym pierwiastkiem potrzebnym roślinie do wzrostu części wegetatywnych, to jego nadmiar może powodować ograniczenie kwitnienia. Jeśli decydujemy się na nawozy mineralne, przed kwitnieniem warto stosować nawozy z większą zawartością fosforu i potasu, a mniejszym udziałem związków azotowych.

Termin cięcia piwonii

Kolejną przyczyną braku kwiatów piwonii, pojawiającą się szczególnie u świeżo upieczonych ogrodniczek i ogrodników, jest niewłaściwy termin cięcia. Piwonie nie potrzebują mocnego cięcia, jednak jeżeli chcemy takie wykonać, to powinno się ono odbyć po zakończeniu sezonu kwitnienia.

Nie powinniśmy też spodziewać się kwiatów u zbyt młodych roślin. Zazwyczaj Peonia potrzebuje minimum trzech lat od posadzenia na wytworzenie pierwszych kwiatów i niestety nie ma tu innego rozwiązania niż cierpliwość.

Czy piwonia nadaje się na kwiat cięty?

Tak, piwonia to jeden z najpopularniejszych kwiatów używanych przez florystów, które świetnie nadają się na kwiat cięty.

Piwonie | botaniki

Naturalnie, piwonie, które uprawiasz w ogródku również będą nadawały się do kompozycji w wazonie.

Pamiętaj, aby przed włożeniem piwonii do naczynia umieścić ich końcówki łodyg na chwilę we wrzątku – dzięki temu zapobiegniesz zbyt szybkiemu więdnięciu roślin.

Dodaj też kroplę preparatu na bazie chloru do naczynia. Dzięki temu unikniesz rozwojowi patogenów w wodzie, przedłużysz świeżość kwiatów i wody.

W botaniki piwonie kwitną przez cały rok

Czy kochasz piwonie tak bardzo jak my? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie niepowtarzalną kolekcję, która podkreśli Twoją miłość do tych wyjątkowych kwiatów! Witaj w naszym sklepie, gdzie piwonie nie tylko kwitną na Twoich rabatach, ale także stają się nieodłącznym elementem Twojego stylu!

Piwonie | botaniki Piwonie | botaniki Piwonie | botaniki

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie piwonie kwitną przez cały rok! Botaniki to prawdziwe królestwo dla wszystkich miłośników piwonii. Znajdziesz w nim wyjątkowe koszulki i bluzy z motywem piwonii chińskiej odmiany 'Sorbet', a także nietuzinkowe przedmioty codziennego użytku, takie jak kubki, podkładki czy torby na zakupy – mamy wszystko, czego potrzebujesz, aby wyrazić swoją fascynację tymi pięknymi kwiatami.

Każda nasza koszulka czy torba z motywem piwonii to nie tylko ubranie czy dodatek — to manifest Twojej osobowości i ogrodniczej pasji. Dołącz do naszej społeczności miłośników piwonii i daj się ponieść kwiatowej ekscytacji! Znajdź swój ulubiony wzór i wyraź swoją pasję w każdym kroku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak o piwoniach pisał Marco Polo, zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu:

Pola Wasilewska
Pola Wasilewska − magistrantka Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, współtwórczyni Szkolnego Koła Naukowego “Armillaria”, miłośniczka przyrody i grzybów wielkoowocnikowych.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2466 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Koszulka i kubek bardzo dobrej jakości. Dostarczony w szybkim tempie Jestem zadowolona i polecam
2024-07-09
Bardzo szybko zrealizowane zamówienie. Nadruk na bluzkach wysokiej jakości. Jestem bardzo zadowolona z zakupu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel