Funkia ogrodowa (Hosta) — zastosowanie, uprawa, ciekawostki
- Funkia ogrodowa (Hosta) — pielęgnacja
- Funkia ogrodowa (Hosta) — dobór stanowiska
- Funkie do cienia
- Funkie pod drzewami
- Funkia ogrodowa (Hosta) — odmiany
- Funkie białe
- Funkie niebieskie
- Funkia ogrodowa (Hosta) — rozmnażanie
- Funkie z nasion — czy to możliwe?
- Jakie rośliny pasują do funkii ogrodowych?
- Wiecznie zielone funkie dostępne w naszym sklepie Botaniki.pl
Funkia to rodzaj roślin należący do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Charakteryzują się kępowym pokrojem, drobnymi kwiatami o barwie od białej do fioletowej oraz ozdobnymi liśćmi o różnych barwach, kształtach i wielkościach. Nazwa naukowa funkii – Hosta – powstała na cześć austriackiego botanika — Nicolausa Hosta. Są cenioną rośliną ozdobną stosowaną w ogrodach japońskich, na skalniakach czy w nowoczesnych, minimalistycznych nasadzeniach.
Funkia ogrodowa (Hosta) — pielęgnacja
Funkie należą do jednych z najmniej wymagających roślin ogrodowych. W ich pielęgnacji kluczowy jest dobór odpowiedniego stanowiska, osłoniętego od bezpośrednich promieni słonecznych. Aby liście hosty ogrodowej były wyjątkowo dorodne, warto zadbać o regularne dostarczanie podstawowych pierwiastków biogennych, takich jak azot, fosfor i potas najlepiej w formie kompostu, obornika lub czarnego złota ogrodnika, które możesz bliżej poznać w naszym poprzednim wpisie.
Większość początkujących ogrodników staje przed pytaniem: czy obcinać liście funkii na zimę? Zdania są podzielone, jednak my polecamy nieobcinanie funkii na zimę. Warto pozwolić im zaschnąć. Chociaż przez chwilę zaschnięte liście nie będą największą ozdobą, to korzyści płynące z tego zabiegu, w tym głównie zwiększenie mrozoodporności, zmniejszenie narażenia na erozję wietrzną gleby, będą procentowały z czasem.
Funkia ogrodowa (Hosta) — dobór stanowiska
Dobór stanowiska to jeden z najważniejszych czynników odpowiadających za kondycję roślin, a co za tym idzie, za wygląd naszego ogrodu. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć funkie o najróżniejszych wielkościach, kształtach i ubarwieniach liści, jednak żadna z nich nie będzie cieszyć oka w nieodpowiednim, zbyt nasłonecznionym stanowisku.
Na rabatę z Hostami najlepiej przeznaczyć zacienioną, osłoniętą część ogrodu, okapy dużych drzew, czy okolice rozrośniętych krzewów, a także pod murami budynków czy betonowymi płotami.
Funkie, szczególnie w połączeniu z cieniolubnymi roślinami okrywowymi, takimi jak barwinek czy runianka japońska, świetnie sprawdzą się jako zastępstwo dla trawnika w cienistych miejscach, gdzie trawa nie chce rosnąć.
Funkie do cienia
Na cieniste stanowiska najlepiej sprawdzą się funkie o ciemnozielonych, mięsistych liściach, a także odmiany o niebieskozielonych liściach.
Funkie pod drzewami
Chociaż funkie zyskały miano królowych cienia, to część z nich nadaje się także na stanowiska półcieniste, na przykład pod korony drzew czy w okolice większych krzewów. Pod drzewami dobrze sprawdzą się funkie o jasnozielonych liściach, a także odmiany z białymi, żółtymi i kremowymi liśćmi.
Funkia ogrodowa (Hosta) — odmiany
Funkie białe
Funkie białe można wykorzystać jako obwódki rabat i ścieżek. białe i kremowe elementy liści optycznie przybliżą brzeg rabaty i skupią uwagę przechodnia. Taki efekt sprawdzi się szczególnie w dużych, płaskich ogrodach, w których brakuje przytulności i podziału przestrzeni.
Do najciekawszych odmian funkii o białych liściach należą:
- Funkia — Hosta hybrida ’Fire and Ice’ odznaczająca się białymi liśćmi z ciemnozieloną obwódką,
- Funkia — Hosta hybrida ’Wide Brim’ o biało-żółtawych końcach liści i zielonym środku, dorastająca do 45 cm wysokości,
- Funkia — Hosta hybrida ’Patriot’ to odmiana o ciemnozielonym środku i białych brzegach liścia, osiągająca do 30 cm wysokości.
Funkie niebieskie
Funkie niebieskie świetnie sprawdzą się w dalszych częściach ogrodu. Chłodna poświata liści sprawia, że kompozycja zyskuje głębi i całość rabaty wydaje się bardziej przestrzenna, co będzie szczególnie efektowne w małych, ciasnych ogrodach — w ten sposób zbudujemy przestrzeń i optycznie powiększymy rabatkę.
Do najciekawszych odmian funkii o niebieskich liściach należą:
- Funkia Hosta sieboldiana ’Elegans’ o wyjątkowo dużych, sercowatych liściach o skórzastej teksturze, odrasta do 70 cm wysokości,
- Funkia Hosta ’Blue Mouse Ears’ to miniaturowa odmiana niebiesko-zielonej funkii z liśćmi z wyraźnie zaznaczonym nerwem środkowym, dorastająca jedynie do ok. 20–30 cm wysokości,
- Funkia Hosta hybrida ’Halcyon’ charakteryzująca się woskowym nalotem na liściach, osiąga do 60 cm wysokości.
Funkia ogrodowa (Hosta) — rozmnażanie
Rozmnażanie funkii, tak jak i podstawowa pielęgnacja, jest bardzo proste. Przygotowanie sadzonek można wykonać właściwie przez cały okres wegetacyjny, ponieważ funkie są zazwyczaj odporne na mróz.
Zabierając się do wykonania sadzonek, powinniśmy zacząć od wykopania matecznika. Ważne jest, aby zrobić to ostrożnie i nie uszkodzić bryły korzeniowej.
- Kępę matecznika dzielimy na równe części, zwracając uwagę na to, by w każdej nowej sadzonce był przynajmniej jeden zaczątek liścia (mała rurka z kształtującym się liściem).
- Tak przygotowane sadzonki funkii umieszczamy w mieszaninie żyznego podłoża o neutralnym pH i piasku w proporcji 3:1.
- Funkie umieszczamy w zacienionym miejscu i dbamy o regularne podlewanie.
- W kolejnym sezonie wegetacyjnym możemy cieszyć się okazałymi sadzonkami funkii.
Funkie z nasion — czy to możliwe?
Rozmnażanie nasion z funkii jest jak najbardziej możliwe, a co więcej, łatwe i tanie! Przygotowania do wysiewu zacznij od zebrania nasion funkii. W pełni dojrzałe nasiona pojawiają się zazwyczaj między sierpniem a wrześniem.
Wybierz dobrze wyschnięte torebki nasienne. Wysiej je na rozsadniku wczesną wiosną następnego roku. Jako podłoże zastosuj mieszankę żyznej ziemi i piasku w proporcjach 1:1 wraz z dawką nawozu startowego, bogatego w azot. Tak przygotowaną rozsadę przechowuj w zacienionym miejscu. Pod koniec lata przepikuj sadzonki do pojedynczych doniczek. Tak przygotowane funkie mogą trafić do gruntu już następnego roku.
Uwaga! Generatywne rozmnażanie funkii niesie za sobą pewne ryzyko. Rośliny potomne mogą znacznie różnić się od matecznika — z jednej strony może być to, choć niewielka, szansa na utworzenie nowej, ciekawej odmiany, ale może zdarzyć się też tak, że uzyskana sadzonka będzie słaba i niepozorna.
Jakie rośliny pasują do funkii ogrodowych?
Funkie ogrodowe to z reguły cieniolubne byliny, dorastające do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Kwiaty występujące w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego, są raczej drobne, z reguły białe lub fioletowe.
Największą ozdobą funkii są liście, które, w zależności od odmiany, wybarwiają się na biało, żółto, zielono, czy nawet niebieskozielono. Blaszka liściowa może przybierać eliptyczny, jajowaty, lancetowaty lub wrzecionowaty kształt. Są zatem intensywnym, majestatycznym elementem rabaty, dlatego wśród funkii najlepiej sprawdzą się cieniolubne rośliny o delikatnym pokroju lub kwiatach takie, jak:
- czosnek niedźwiedzi,
- konwalie,
- kosmatka śnieżna,
- parzydło leśne,
- paprocie, a szczególnie niekropień wdzięczny i nerecznica samcza,
- rodgersja stopowcolistna,
- turzyce,
- tawułki.
Wiecznie zielone funkie dostępne w naszym sklepie Botaniki. pl
Dla wszystkich fanów funkii – królowych cienia, przygotowaliśmy kolekcję wyjątkowych ubrań i dodatków. Nasze grafiki są tworzone ręcznie z dbałością o detale tak, aby jak najwierniej odwzorować piękno i majestatyczność host. Wybierz jeden z naszych wyjątkowych przedmiotów i ciesz się wiecznie zieloną funkią!
źródła
- Debicz, R. (2013). Wymagania i pielęgnacja funkii. Mój Piękny Ogród, (06).
- Dudkiewicz, M., & Joniec, M. (2011). Zmienność morfologiczna i możliwość zastosowania funkii (Hosta sp.) w ogrodach naturalistycznych i nowoczesnych. Nauka Przyroda Technologie, 5(6), 116.
- Kośmicki, E. (2010). Beata Grabowska, Tomasz Kubala, Byliny w twoim ogrodzie. Wszechświat, 111(7-9), 244-245.