Lipa — czarne złoto ogrodnika, czyli jak zrobić najlepszy kompost i naturalny nawóz
- Lipa — rodzimy gatunek miododajnej rośliny
- Jakie są właściwości lipy drobnolistnej?
- Do czego wykorzystuje się lipę?
- Lipa — miododajne drzewo niezbędne w Twoim ogrodzie
- Co zrobić z opadłymi liśćmi lipy?
- Jakie są właściwości czarnego złota ogrodnika i do czego je wykorzystać?
- Gadżety dla fanów lipy znajdziesz w Botaniki!
W kulturze słowiańskiej lipa odgrywała rolę świętego drzewa, chroniącego przed zagrożeniami, w tym przed piorunami i złymi duchami.
Dla starożytnych Greków stanowiła symbol czystości i niewinności. Jan Kochanowski napisał o niej fraszkę, a dziś cenimy ją przede wszystkim jako miododajną roślinę o wonnych, rozkwitających na początku lata kwiatach. Z artykułu dowiesz się, skąd pochodzi lipa, czy jest miododajna, a także jakie są właściwości lipy oraz czy lipowe liście to dobry dodatek do kompostownika.
Lipa — rodzimy gatunek miododajnej rośliny
Lipa (Tilia), to rodzaj drzew należący do rodziny ślazowatych (Malvaceae Juss.). Należy do niego ponad 30 gatunków, z czego dwa są rodzime dla Polski.
Pierwszym, najbardziej rozpowszechnionym w Polsce gatunkiem z rodzaju Tilia jest lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.). Występuje powszechnie na terenie całego kraju. Dorasta do wysokości 40 m. Średnica liści wynosi od 7 do 9 cm. Zazwyczaj żyje około 300 lat. Europejską Rekordzistką jest lipa drobnolistna rosnąca w Oberbayern w Niemczech, której wiek szacuje się na ok. 1200 lat.
Drugim gatunkiem występującym naturalnie w Polsce jest lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos L.). Dorasta do podobnej wysokości co lipa drobnolistna. Liście są duże, dorastają do 12 cm długości. Najstarszym okazem rosnącym w Polsce jest lipa szerokolistna rosnąca w Czarnym Potoku, której wiek szacowany jest na około 530 lat.
Jakie są właściwości lipy drobnolistnej?
Lipa znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Wartościowym surowcem zielarskim jest kwiatostan lipy, z którego otrzymuje się napary bogate we flawonoidy i olejki eteryczne.
Używa się ich jako środki wspomagające leczenie przeziębień i łagodzące gorączkę, a także jako leki o działaniu rozkurczowym. Lipa znana jest też z właściwości regulujących napięcie i stres.
Do czego wykorzystuje się lipę?
Susz lipy jest powszechnie wykorzystywany jako suplement diety oraz jako substrat do produkcji wyrobów farmaceutycznych i kosmetycznych takich jak żel pod prysznic czy pianka do mycia twarzy.
Z lipy robi się też syropy i kapsułki przeciwkaszlowe. W procesie suchej destylacji, z drewna uzyskuje się węgiel aktywny wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym.
Niemniej ważny jest miód lipowy, który cechuje się podobnymi właściwościami co susz. Ponadto, drewno lipowe jest bardzo miękkie, dzięki jest chętnie wykorzystywane przez rzeźbiarzy i tokarzy.
Lipa — miododajne drzewo niezbędne w Twoim ogrodzie
Lipa nazywana jest złotem ogrodnika nie tylko ze względu na możliwości wykorzystania jej przez człowieka, ale również dzięki dobroczynnemu wpływowi lipy na środowisko przyrodnicze. Lipa jest rośliną miododajną, co wpływa korzystnie na owady zapylające, czyli między innymi błonkówki, trzmiele, pszczoły czy motyle.
Dostarcza im pokarmu, dzięki czemu mogą się rozwijać i wydawać na świat kolejne pokolenia. Stabilność ekosystemu w dużej mierze zależy od ilości zapylaczy w środowisku, dlatego sadzenie lip w ogrodach jest ogromnie istotne.
Co zrobić z opadłymi liśćmi lipy?
Lipa podczas wegetacji wytwarza znaczne ilości biomasy liściowej. Liście możemy pozostawić pod koroną drzewa jako naturalną ściółkę.
Jeśli jednak zdecydujemy się na jej wygrabienie, opadłe liście lipy możemy wykorzystać do stworzenia czarnego złota ogrodnika — tzw. ziemi liściowej. Oprócz lipy świetnie sprawdzą się do tego także klon, leszczyna i drzewa pestkowe.
Jakie są właściwości czarnego złota ogrodnika i do czego je wykorzystać?
Jest to uwarunkowane niską zawartością garbników mogących ograniczać wzrost roślin, a także stosunkowo szybkim rozkładem liści.
Lipa jest jednak wyjątkowa. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, bakteriostatycznym i fungistatycznym, może pośrednio przyczynić się do ograniczenia liczebności bakterii i grzybów atakujących rośliny uprawne.
Ziemia liściowa to znakomita próchnicza mikstura poprawiająca strukturę i właściwości sorpcyjne gleby. Może być odnawialnym zamiennikiem torfu, a także doskonałym komponentem do przygotowania podłoża startowego na przykład do przygotowania rozsad. Może służyć też do ściółkowania rabat i grządek co znacząco ograniczy parowanie wody i potrzebę podlewania.
Gadżety dla fanów lipy znajdziesz w Botaniki!
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pokazał Ci, jak ważnym elementem Twojego ogrodu jest czarne złoto ogrodnika.
Jeśli tak, jak my uwielbiasz lipę, a przez większość roku tęsknisz za widokiem i zapachem lipowych kwiatów, mamy dla Ciebie rozwiązanie! Wybierz bluzkę, bluzę lub stylowy kubek z autorskim motywem lipy i ciesz się jej pięknem przez cały rok!
źródła
- Pigott C. D. (1991). Tilia cordata miller. Journal of Ecology, 79(4), 1147-1207.
- Radoglou K., Dobrowolska D., Spyroglou G., Nicolescu V. N. (2008). A review on the ecology and silviculture of limes (Tilia cordata Mill., Tilia platyphyllos Scop. and Tilia tomentosa Moench.) in Europe. Romania, 15, 16.
- Yildirim A., Mavi A., Oktay M., Kara A. A., Algur O. F., Bilaloglu V. (2000). Comparison of antioxidant and antimicrobial activities of tilia (Tilia argentea Desf ex DC), sage (Salvia triloba l.), and black tea (Camellia sinensis) extracts. Journal of Agricultural and food chemistry, 48(10), 5030-5034.
- Toker G., Küpeli E., Memisoğlu M., Yesilada E. (2004). Flavonoids with antinociceptive and anti-inflammatory activities from the leaves of Tilia argentea (silver linden). Journal of ethnopharmacology, 95(2-3), 393-397.