Dlaczego liście zmieniają kolor?
Co się dzieje z drzewami jesienią?
Jesienią drzewa przygotowują się do zimowego spoczynku. Spowalniają soki transportujące wodę, sole mineralne i produkty fotosyntezy. Kiedy dzień jest coraz krótszy i do liści dociera mniej światła, dla drzew jest to sygnał, że niedługo przyjdzie zima i wegetacja musi być zahamowana.
W przeciwnym razie, mogłoby to narażać drzewa na dodatkowe straty wody i niszczenie wiązek przewodzących, dlatego zatrzymują one produkcję światło chłonnego chlorofilu, którego stężenie w tkankach liści maleje.
Dzięki temu, stają się widoczne inne barwniki, karotenoidy, będące do tej pory schowane pod chlorofilem. Nadają one żółty i pomarańczowy odcień liści brzozy czy kasztanowców.
Istnieją jednak rośliny takie jak winobluszcz czy jarząb pospolity, które wybarwiają się na czerwono i burgundowo.
Dzieje się tak za sprawą antocyjanów. Są one produkowane w obrębie niektórych gatunków jako odpowiedź na niższe stężenie chlorofilu, chociaż jeszcze do 1991 roku myślano, że jesienne liście powstają za sprawą kolorowych produktów rozkładu zielonego barwnika. Odkryto jednak wtedy, że produkt rozkładu chlorofilu jest przezroczysty i tak znaleziono prawdziwych sprawców malowniczych liści.
Jarząb pospolity Sorbus aucuparia
To rodzimy gatunek niewielkiego drzewa, na który warto przeznaczyć część przydomowego ogrodu.
Miododajne kwiaty jarzębiny pojawiają się późną wiosną i wydzielają charakterystyczny zapach gorzkich migdałów. Jesienią zachwyca drobnymi, czerwono-bordowymi listkami, a jej krwistoczerwone owoce cieszą oko także zimą.
Po pierwszych przymrozkach można przygotować z nich pyszny dżem czy nalewkę. Oprócz tego, stanowią one źródło pokarmu dla okolicznych ptaków między innymi jemiołuszek, drozdów rdzawoskrzydłych, kwiczołów czy śpiewaków.
Najciekawsze odmiany jarzęba pospolitego
Obecnie mamy ogromny wybór odmian jarzęba pospolitego. Wybranie tej rośliny do ogrodu nie musi wcale wiązać się z zajęciem przez nią ogromnej przestrzeni. Dużą popularnością cieszą się formy o delikatnym wzroście i kolumnowym pokroju.
- Fastigiata – w pierwszych latach wzrostu wyróżnia kolumnowym pokrojem, który później zanika. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, szmaragdowymi liśćmi i malinowo-różowymi owocami. Dorasta do 6–8 m wysokości. Doskonale nadaje się do miast, nie wymaga dużych nakładów pracy, jest odporna na niekorzystne warunki środowiskowe.
- Edulis – to odmiana znakomicie nadająca się na przetwory. Owoce w smaku słodko-kwaśne, bogate w witaminę C. Rośnie nieco większa niż Fastigiata, do 10–15 m wysokości. Cechuje ją klasyczny pokrój i pierzasto złożone liście.
- Żółty – nazwa nawiązuje do owoców, które w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych odmian nie są czerwone, a żółto-pomarańczowe. Jest to wyjątkowo drobna odmiana o kolumnowym pokroju, dorastająca do 4–5 m wysokości, dzięki czemu świetnie nadaje się do nawet niewielkich ogrodów.
Kasztanowiec Aesculus
To rodzaj drzew i krzewów, do którego należy w sumie kilkanaście gatunków. Gatunkiem rodzimym dla Polski jest kasztanowiec biały, często stosowany w nasadzeniach miejskich i parkowych.
Tworzy zwartą rozłożystą koronę dającą dużo cienia. Jego kwitnienie przypada na pierwszą dekadę maja, towarzyszy maturom i Majówce. W październiku wydaje owoce będące nieodłącznym elementem jesiennych zabaw. Ze względu na dużą zawartość saponin w kasztanach, mogą być one wykorzystywane jako naturalna alternatywa dla środków piorących.
Gatunek ten jest powszechnie atakowany przez najważniejszego szkodnika kasztanowców – szrotówka kasztanowcowiaczka. Chemiczne zabiegi ograniczające ilość szrotówka są najczęściej niemożliwe do przeprowadzenia, dlatego warto wybrać gatunki niechętnie przez niego atakowane takie jak kasztanowiec krwisty, kasztanowiec żółty czy kasztanowiec czerwony. Co ciekawe, szkodnik nie rozwija się na kasztanowcu drobnokwiatowym i kasztanowcu gładkim.
Najciekawsze gatunki i odmiany kasztanowców
- Kasztanowiec krwisty Rosea Nana – to karłowa odmiana osiągająca maksymalnie 2 m wysokości. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, może rosnąć na niezasobnym podłożu. W maju pokrywa się dużymi, różowymi kwiatami. Sprawdzi się jako uzupełnienie rabat przy fasadzie domu.
- Kasztanowiec drobnokwiatowy – jest to jedyny kasztanowiec o krzaczastym pokroju. Kwitnie stosunkowo późno, od lipca do września wypuszczając imponujące, 20–30 cm kwiatostany. Osiąga ok. 4 m wysokości. Potrzebuje zasobnego podłoża i słonecznego stanowiska. Świetnie sprawdzi się w większych ogrodach jako akcenty rabat.
źródła
- Cieślar K. 2009. Jesienne kolory. In Neutrino (No. 6).
- Zalewska M., Tukaj Z. 2019. Biochemiczne i fizjologiczne aspekty rozkładu barwników chlorofilowych. Postępy Biochemii, 65 (2), 128-134.
- Bereta J., Jemioła-Rzemińska M., 2009. Barwniki fotosyntetyczne roślin.
- http: //www. e-katalogroslin. pl/
- https: //www. drzewa. com. pl/