Storczyki uprawiane w domu
Wstęp
Storczykowate to jedne z najliczniejszych rodzin botanicznych. Wyróżniają je wyjątkowo ozdobne kwiaty, których zakres barw i kształtów obejmuje bardzo szerokie spektrum. Charakterystyczną cechą kwiatów jest warżka – zmodyfikowany płatek ułatwiający lądowanie owadom. Są to też jedne z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych, szczególnie popularne na świecie od połowy lat osiemdziesiątych.
W naturalnym środowisku rosną w gęstych lasach międzyzwrotnikowych jako epifity na innych roślinach, pobierając wodę przy pomocy korzeni powietrznych.
Takie rozmieszczenie i specyficzne organy, zapewniają im dostęp zarówno do wody jak i światła.
Specyficznym przystosowaniem egzotycznych odmian do wilgotnego środowiska jest pokrycie korzeni welamenem, czyli warstwą martwych komórek, zdolnych do pobierania wody z pary wodnej. Gatunki występujące w Polsce to najczęściej geofity, rozwijające się na wiosnę z podziemnych organów zapewniających przetrwanie okresu zimowego.
Zakres użytkowy storczykowatych jest szerszy niż by się początkowo mogło wydawać. Do tej rodziny należy wanilia płaskolistna, z której pozyskuje się owocostany – torebki – używane powszechnie jako przyprawa.
Z kolei z Geodorum, rodzaju występującego w Azji i Australii, pozyskuje się barwnik i gumę służącą do wytwarzania instrumentów muzycznych.
Rodzaj Vanda
W naturalnym środowisku najczęściej rosną na innych drzewach, zdarza się jednak, że w miejscach bardziej nasłonecznionych zamieszkują też skały, albo występują bezpośrednio na powierzchni ziemi.
Gatunki występują w najróżniejszych kombinacjach kolorystycznych, a kwiaty często wyróżniają się nie tylko kolorem, ale również charakterystycznym unerwieniem nadającym krateczkowaty wzór na płatkach, jak na przykład u Vanda limbata.
Rodzaj Cymbidium
W przeciwieństwie do Vanda, rosną na powierzchni ziemi. Wyrastają z pseudobulwy wytwarzając silne odgałęzienia boczne.
Wyróżniają się długimi liśćmi i wzniesionymi pędami przyozdobionymi kilkunastoma kwiatami. Chociaż zakwita tylko raz w roku, to utrzymuje kwiaty przez ok. 3 miesiące. Kwiaty występują w wielu barwach, często z nakrapianiem na warżce lub płatkach. W naturalnym środowisku mogą osiągać nawet 1,5 m wysokości. Odmiany używane jako rośliny doniczkowe, to karłowate hybrydy dorastające do 60 cm.
Rodzaj Phalaenopsis
Stanowi około 75% wszystkich storczykowatych sprzedawanych na świecie, a do wyboru mamy kilka tysięcy odmian. Co za tym idzie, różnorodność kolorów, kształtów i wzorów płatków również jest ogromna.
Jest rodzimym rodzajem dla terenów południowo-wschodniej Azji, przez Archipelag Malajski do Australii. Większość z nich to epifity, o bardzo ozdobnych kwiatach, przypominających kształtem motyla lub ćmę. Stąd też pochodzi pierwszy człon ich nazwy Phalaena oznaczające rodzaj ciem.
Skarpa Storczyków
Prawdziwą gratką dla fanów storczyków może być odwiedzenie Rezerwatu „Skarpa Storczyków” znajdującego się 100 km od Wrocławia, w powiecie lubińskim, gminie Rudna. Rezerwat został założony w 1994 r. i zajmuje powierzchnię ponad 65 ha.
Jak podaje Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody, „Został utworzony w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych zbiorowisk lasów liściastych ze stanowiskami chronionych i rzadkich gatunków roślin, w tym kruszczyka połabskiego”.
Innymi gatunkami chronionymi, występującymi na terenie rezerwatu jest jedna z najpiękniejszych roślin fauny Polski – lilia złotogłów, a także ceniony za lecznicze właściwości grzyb chroniony – soplówka bukowa.
Polski storczyk – kruszczyk połabski
Chociaż występuje najczęściej na terenie Czech, w Polsce również zdarzają się jego stanowiska. Najwięcej z nich znajduje się na Dolnym Śląsku. Jest gatunkiem wpisanym do Czerwonej Księgi roślin jako gatunek narażony na wyginięcie. Wymaga stanowisk wilgotnych, dlatego wyjątkowo niekorzystnie wpływa na niego melioracja lasów i regulacja hydrotechniczna brzegów rzek, powodujące degradację jego naturalnych stanowisk.
Do Rezerwatu najlepiej wybrać się między lipcem a wrześniem, kiedy wypada kwitnienie kruszczyka połabskiego. Kwiaty są dużo drobniejsze niż te u storczyków uprawianych w domach. Mają kolor od zielonego do żółtawo-kremowego i są zebrane w kilkunastocentymetrowe grona.
źródła
- David J. Mabberley. 2017. Mabberley's Plant-Book. Cambridge University Press. s. 652-654. ISBN 978-1-107-11502-6.
- Dariusz L. Szlachetko. 2001. Storczyki. Warszawa: MULTICO Oficyna Wydawnicza, s. 10-20, ISBN 83-7073-339-5, OCLC 60562180.
- Motes Martin R., Alan L. Hoffman. 1997. Vandas, Their botany, history and culture. ISBN 0-88192-376-1