Róża ogrodowa – uprawa i pielęgnacja
- Historia uprawy róży ogrodowej
- Jak pielęgnować róże ogrodowe?
- Róże ogrodowe – jakie są szkodniki i choroby róż?
- Czarna plamistość róży
- Mączniak prawdziwy na róży
- Mączniak rzekomy na róży
- Róże ogrodowe – jak dobrać najlepszą odmianę?
- Najpiękniejsze koszulki, bluzy i kubki z motywem róż znajdziesz na Botaniki
Róże to popularne rośliny ogrodowe, których historia uprawy zaczęła się 5 tysięcy lat temu! Choć zachwycają nas swoim pięknem, ich uprawa może być wyzwaniem nawet dla doświadczonych ogrodników. Z artykułu dowiesz się, jak pielęgnować róże, by jak najdłużej cieszyć się ich wyglądem i zapachem, a także poznasz najważniejsze choroby i szkodniki róży.
Historia uprawy róży ogrodowej
Róża to jedna z najdłużej hodowanych roślin. Historia jej uprawy sięga około 5 tysięcy lat i została zapoczątkowana w Chinach. Najpierw służyła jako roślina lecznicza, jednak szybko stała się cenioną rośliną ozdobną. Szczyt jej popularności w Europie przypada na przełom renesansu i baroku. Wtedy też włoscy arystokraci prześcigali się w uprawie róż, które stanowiły symbol bogactwa i luksusu. W XIX w. uprawa róż nabrała większego tempa, by w XX w. wybuchnąć mnogością odmian, a co za tym idzie bogactwem kolorów, wielkości, czy kształtów krzewów. Dzięki powstaniu nowych możliwości technicznych stworzono wiele cennych odmian używanych do dziś w ogrodnictwie.
Jak pielęgnować róże ogrodowe?
Dzięki staraniom hodowców stworzono ogrom fenomenalnych, ozdobnych odmian róży, jednak wymagania róży pozostały niezmienione. Aby cieszyć się zdrowymi, obficie kwitnącymi krzewami, należy pamiętać o kilku prostych zasadach.
Do klasycznego schematu pielęgnacji róży ogrodowej zalicza się nawożenie krzewów przez cały okres wegetacji nawozem wieloskładnikowym zawierającym oprócz podstawowych pierwiastków biogennych, takich jak azot, potas i fosfor także żelazo, będące kluczowe dla zdrowotności róży ogrodowej. Oprócz tego, by uniknąć chorób grzybowych, powinniśmy wykonywać regularne cięcie od późnej wiosny do końca lata. Przycinanie róży powinniśmy wykonywać także po przekwitnięciu kwiatów, aby pobudzić je do dłuższego i bardziej obfitego kwitnienia.
Sama jednak pozwalam różom na powolne przekwitanie i zawiązywanie owoców, które też spełniają funkcję dekoracyjną, szczególnie późną jesienią, kiedy czerwienią się na tle brązowych pędów. Tak pozostawione owoce stanowią też bazę pokarmową dla ptaków i innych stworzeń zamieszkujących nasze ogrody, co wspiera bioróżnorodność naszych ogrodów.
Róże ogrodowe – jakie są szkodniki i choroby róż?
Do najważniejszych szkodników róż zaliczamy:
- mszyce, czyli małe owady, które żerują liściach wysysają soki i osłabiają krzewy, czasami są też wektorami wirusów roślin,
- skoczki różane to owady, które, podobnie jak mszyce, wysysają soki z liści, powodują przy tym ich żółknięcie i zasychanie,
- przędziorki, czyli niewielkie pajęczaki żyjące na dolnej powierzchni blaszki liściowej, zazwyczaj powodują zwijanie i zasychanie liści, a także osłabiają roślinę.
Szkodniki występujące na róży nie tylko powodują bezpośrednie straty wynikające z żerowania na liściach, kwiatach i pędach, ale poprzez uszkadzanie tkanek, mogą tworzyć wrota wnikania infekcji i ułatwiać porażanie rośliny przez choroby grzybowe.
Róże ogrodowe mogą być atakowane przez rozmaite choroby grzybowe. Ich występowaniu sprzyja zazwyczaj niedostateczne cięcie, nieodpowiedni dobór stanowiska, a także ciepła i wilgotna pogoda.
Najważniejsze choroby róży to:
- czarna plamistość,
- mączniak prawdziwy,
- mączniak rzekomy.
Czarna plamistość róży
Czarna plamistość róży Diplocarpon rosae to jedna z częstszych chorób pojawiających się na odmianach ozdobnych. Jak wskazuje nazwa, objawia się czarnymi, okrągłymi przebarwieniami na górnej stronie blaszki liściowej, które z czasem zlewają się w większe plamy, doprowadzając przy tym do żółknięcia i opadania liści. Czasami objawy mogą występować także na owocach.
Przy mocnym porażeniu, czarna plamistość może prowadzić do całkowitej defoliacji liści, a w konsekwencji do zamierania krzewów. Może przyczynić się także do łatwiejszego przemarzania róży, ponieważ porażone blaszki liściowe produkują mniej asymilatów, co powoduje osłabienie kondycji całej rośliny.
Aby skutecznie zwalczać czarną plamistość, należy unikać odmian róż wielkokwiatowych, które są najbardziej podatne na tę chorobę, a zamiast tego sadzić róże wielokwiatowe i róże krzewiaste. Oprócz tego istotne jest usuwanie porażonych pędów i opadłych liści, które stanowią źródło infekcji w kolejnym sezonie wegetacyjnym.
Rozwojowi choroby sprzyja także duże zagęszczenie i długo utrzymująca się wilgoć na powierzchni liścia, dlatego też powinniśmy unikać obfitego zraszania całych roślin i postawić na przykład na nawadnianie kroplowe, a także wykonywać cięcie ułatwiające przewiew oraz unikać zbyt gęstego sadzenia krzewów.
Mączniak prawdziwy na róży
Mączniak prawdziwy róży to choroba grzybowa wywołana przez Podosphaera pannosa objawiająca się białym nalotem na górnej powierzchni blaszki liściowej, szypułkach kwiatowych, a czasami także na pędach. Ten gatunek może atakować także forsycję, laurowiśnię i czeremchę amerykańską i perukowca podolskiego.
Infekcji sprzyja wysoka wilgotność powietrza sięgająca 90-100%, a także ciepła pogoda. Zarodniki konidialne patogenu łatwo przenoszą się z wiatrem, dlatego też nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec jego występowaniu. W celu ograniczenia mączniaka prawdziwego na róży powinniśmy usuwać pąki róż, które stanowią źródło patogenu w kolejnym sezonie wegetacyjnym.
Mączniak rzekomy na róży
Mączniak rzekomy to trzecia najbardziej popularna choroba róży ogrodowej, którą wywołuje Peronospora sparsa. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich, nie jest wywoływana przez grzyby, a przez lęgniowce. Objawy rozpoczynają się na dolnej stronie blaszki liściowej.
To, czy choroba przyjmie formę epidemii, zależy głównie od jej odmiany i przebiegu pogody, ponieważ P. sparsa potrzebuje wilgotnej i ciepłej pogody do dokonania infekcji. Zazwyczaj jednak choroba ma łagodny przebieg i w uprawie amatorskiej nie wymaga zwalczania chemicznego. Zamiast tego powinniśmy skupić się na usuwaniu porażonych części rośliny oraz dokładnym wygrabianiu opadłych liści, które podobnie jak w dwóch poprzednich chorobach, stanowią źródło patogenu w kolejnym sezonie wegetacyjnym.
Róże ogrodowe – jak dobrać najlepszą odmianę?
Obecnie mamy dostęp do tysięcy odmian róż pnących, wielkokwiatowych, wielokwiatowych, miniaturowych. Tak duża różnorodność sprawia, że możemy mieć problem z doborem najlepszej odmiany.
Podstawowymi zasadami, których powinniśmy się trzymać przy wyborze, jest dopasowanie odmiany do warunków siedliskowych, takich jak nasłonecznienie czy osłonięcie przed wiatrem.
Przykładowo róże wielkokwiatowe wymagają osłonięcia przed wiatrem, a w miejscach wystawionych na działanie tego czynnika mogą łatwo przemarzać.
Z kolei róże okrywowe świetnie nadają się do trudniejszych warunków i z powodzeniem można je sadzić na odsłoniętych skarpach czy innych, wymagających miejscach.
Przy wyborze odmiany warto kierować się też względami estetycznymi i dopasować różę do stylu naszego ogrodu. W ogrodach naturalistycznych zdecydowanie lepiej sprawdzi się dzika róża, a w ogrodach formalnych, w których stawiamy na reprezentatywną rolę roślin, możemy pokusić się o efektowne róże wielkokwiatowe.
Najpiękniejsze koszulki, bluzy i kubki z motywem róż znajdziesz na Botaniki
Jako prawdziwy wielbiciel róż wiesz, że ich uprawa bywa trudna i nie zawsze przynosi zamierzony efekt, ale nic straconego! Na Botaniki znajdziesz ubrania, torby, plakaty i kubki z najpiękniejszymi odmianami róż, które nigdy nie przekwitną. Nasze grafiki zostały stworzone z największą starannością, abyś mógł każdego dnia cieszyć się ich pięknem.
źródła
- Kryczyński S., Weber Z. (red.). 2011. Fitopatologia, t. 2. Choroby roślin uprawnych, Poznań: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, s. 368, 369.
- Babelewski, P. 2017. Ozdobne z natury: róża dzika. Szkółkarstwo, (1).
- Monder, M. J. 2010. Cenne róże historyczne [cz. I]. Szkółkarstwo, 4, 18.
- Szulc M. 2013. Teoretyczne i praktyczne aspekty ekologicznej ochrony roślin ozdobnych. Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering, 58(4), 179-182.
- Sosnowska D. 2019. Grzyby pasożytnicze i antagonistyczne w biologicznej ochronie roślin w Polsce. Progress in Plant Protection, 59(4).
- Kuntze R. Przegląd szkodników z rzędu chrząszczy.