Piwonie: Pachnące róże bez kolców

Piwonia (Paeonia L.) – jedyny rodzaj należący do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae), który obejmuje ok. 35 gatunków. Pochodzą głównie z obszarów Europy i Azji o umiarkowanym klimacie. Najwięcej gatunków (aż 15) pochodzi z terenu Chin, z czego 10 to endemity. Na południu i wschodzie Europy występuje 7 gatunków, a dwa gatunki pochodzą z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Większość gatunków to byliny, ale część z nich to niewysokie półkrzewy i krzewy o wysokości do 2,5 m.
Piwonia chińska w Europie
Jednak w zdecydowanej większości naszych ogrodów, spotykana jest przede wszystkim piwonia chińska (Paeonia lactiflora). To właśnie ten gatunek posiada najwięcej różnorodnych ogrodowych odmian mieszańcowych, których z roku na rok ciągle przybywa. Zaskakująca jest różnorodność kolorów i form kwiatów piwonii – kwiaty mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne, występują niemal we wszystkich odcieniach z wyjątkiem niebieskiego. Te wspaniałe kwiaty charakteryzują się także upajającym, słodkim zapachem. Stąd powiedzenie, że piwonia to róża bez kolców.


„Róże wielkie jak kapusta”
— Tak opisał piwonie odkrywca Marco Polo, gdy zobaczył je po raz pierwszy.
Droga piwonii przez świat
W Chinach od wieków piwonia była uważana za kwiat narodowy. Członkowie chińskiej dynastii Tang rozpoczęli hodowlę piwonii na dworach cesarskich w VII wieku p.n.e. Ich popularność dotarła do Japonii na początku XI wieku oraz do Francji i Anglii w XVIII wieku. Pod koniec XIX i na początku XX wieku piwonie zaczęły zyskiwać na popularności również w Stanach Zjednoczonych. Piwonia stała się nawet stanowym kwiatem stanu Indiana w 1957 roku.

Ciekawostki o piwoniach
- Piwonie to długowieczne byliny – mogą rosnąć w jednym miejscu wiele lat.
- Słodki nektar na pąkach kwiatowych jest przysmakiem mrówek.
- Piwonie głęboko się korzenią, dlatego nie lubią przesadzania.
Nazwa peonia pochodzi od Paeona (pisanego również jako Pean), który był uczniem Asklepiosa, greckiego boga medycyny i uzdrawiania. Jedna z wersji tej historii mówi, że Paeon, znany jako uzdrowiciel bogów, używał piwonii do leczenia rany Zeusa. Kiedy Asklepios stał się morderczo zazdrosny o swojego ucznia, Zeus uratował Paeona, zamieniając go w kwiat piwonii.