Ozdobne krzewy i drzewa liściaste - które najszybciej ozdobią ogród wiosną?
Wiosna to czas, kiedy z utęsknieniem czekamy na pierwsze kwiaty i liście. Z artykułu dowiesz się, jakie drzewa i krzewy ozdobne najczęściej sadzimy w swoich ogrodach, a także które z nich rozwiną liście i kwiaty najszybciej.
Krzewy liściaste w ogrodzie — czy tylko na żywopłot?
Coraz częściej odchodzimy od wykorzystywania krzewów w ogrodzie tylko jako szpaleru zimozielonych iglaków oddzielających nas od wścibskiego oka sąsiada czy ruchliwej ulicy i stawiamy na gatunki, które cechują się większą dekoracyjnością. Do najpopularniejszych odmian i gatunków krzewów liściastych, które najczęściej sadzimy w ogrodach, należą:
- magnolie,
- wawrzynek wilczełyko,
- leszczyna pospolita i turecka,
- berberys Thunberga,
- forsycja pośrednia,
- ligustr pospolity,
- grab pospolity,
- ognik szkarłatny,
- krzewuszka cudowna,
- bukszpan wiecznie zielony,
- lilak.
Magnolia — efektowna roślina o ozdobnych kwiatach
Magnolia (Magnolia L.) to rodzaj krzewów, rzadziej też niewielkich drzew, z rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Północnej i Azji Wschodniej. Niektóre gatunki z rodzaju Magnolia są z powodzeniem uprawiane w Polsce jako rośliny ozdobne. Najczęściej sadzone są odmiany magnolii pośredniej i magnolii gwiaździstej, uprawianej w Polsce już od XVII w.
Piękno magnolii zachwyca co roku, jednak trwa krótko. Jeśli chcesz cieszyć się magnoliowym wdziękiem przez cały rok, wybierz stylową torbę, kubek lub koszulkę z naszej kolekcji z motywem magnolii pośredniej.
Magnolia — kwitnący symbol Wrocławia
Magnolia świetnie znosi trudne warunki miejskie. Dla mieszkańców Wrocławia magnolia w ogrodzie to niemal konieczność. Jest często sadzona przy wejściach jako reprezentacyjny akcent i główna ozdoba budynku. Jej efektowny pokrój i dekoracyjne kwiaty świetnie komponują się z secesyjnymi fasadami wrocławskich kamienic, ale coraz częściej pojawia się też w otoczeniu nowoczesnych budynków.
Dzieje się to nie bez powodu — magnolia pośrednia co roku zachwyca obfitymi, różowymi i białymi kwiatami już od początku kwietnia. Koniec kwitnienia przypada zwykle na drugą połowę maja. Są jednak odmiany i gatunki takie jak magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata), która zakwita na przełomie marca i kwietnia.
Jakie są wymagania magnolii?
Aby magnolia mogła obficie kwitnąć, potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej.
Nie toleruje gleb piaszczystych i ubogich. Warto o tym pomyśleć przed posadzeniem i w docelowym miejscu wykopać duży dół, w którym zostanie umieszczona warstwa zasobnej gleby.
Magnolie najlepiej rosną w lekko kwaśnym podłożu. Po posadzeniu dobrze jest wyściółkować glebę korą. Dzięki temu unikniemy przerastania chwastów i zatrzymamy więcej wody w podłożu.
Jak wybrać stanowisko dla magnolii?
Ten krzew rośnie wolno i najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, ale toleruje też półcień. Chociaż mamy odmiany mrozoodporne, sadzonki magnolii warto posadzić w miejscu osłoniętym od wiatru. Zapobiegnie to ewentualnemu wymarzaniu rośliny. Młode osobniki należy dodatkowo chronić jesienią i zimą, a także dbać o regularne podlewanie latem, ponieważ są one wrażliwe na susze i mrozy. W tym celu można wykorzystać słomiane maty lub agrowłókninę oraz zamontować system nawadniający. Dorosłe osobniki są odporne na wymarzanie, jednak nie powinno się ich sadzić w chłodniejszych rejonach Polski.
Wawrzynek wilczełyko — pospolity i szybko rosnący krzew miododajny
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.) to krzew należący do rodziny wawrzynkowatych. Jest gatunkiem rodzimym dla Europy i Azji Mniejszej. Ten krzew ozdobny w środowisku naturalnym występuje stosunkowo rzadko w wilgotnych lasach liściastych. Jest jednak popularną i cenioną rośliną ozdobną. Chociaż jego kwiaty są niewielkie, to zachwycają intensywnym zapachem.
Wytwarza drobne, purpurowe kwiaty. Zazwyczaj kwitnienie wawrzynka przypada na marzec i kwiecień, jednak w cieplejszych rejonach Polski może zakwitnąć już pod koniec lutego. Po kwitnieniu wypuszcza całobrzegie, jajowate, ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na złoto—pomarańczowo. Wawrzynek wilczełyko jest rośliną miododajną, przyczyniającą się do zachowania bioróżnorodności rodzimej fauny. W lipcu i w sierpniu wytwarza ozdobne owoce o połyskującej skórce.
Gdzie posadzić wawrzynka?
Wawrzynek najlepiej rośnie na stanowiskach cienistych i półcienistych. W przeciwieństwie do magnolii preferuje gleby wapienne o lekko zasadowym odczynie. Nie toleruje suszy. Ważne jest, aby podłoże było bogate w próchnicę i dobrze nawodnione. W przeciwnym razie wawrzynek wilczełyko będzie rósł słabo, a kwitnienie nie będzie obfite. Oprócz tego jest to roślina o niewielkich wymaganiach, jest odporny na mróz i wiatry.
Jak pielęgnować wawrzynka?
Wawrzynek wilczełyko to wolno rosnący krzew, który osiąga wysokość do ok. 1–1,2 m wysokości. Przycinanie należy ograniczyć, usuwać tylko pędy wchodzące na ścieżki lub inne rośliny. Należy zadbać o dobre podłoże, bogate w związki wapnia i wodę. Wiosną dobrze jest zasilić glebę dawką kompostu lub obornika.
Leszczyna — najwcześniej kwitnący gatunek rodzimy
Chociaż leszczyna częściej kojarzy się z orzechami laskowymi, a nie bujnymi kwiatami, to jest to jeden z gatunków rodzimych dla flory Polski, rozwijający kwiaty wczesną wiosną. Stanowi świetne tło dla roślin cebulowych wyrastających wiosną.
Na ogół dorasta do wysokości ok. 3 m. Zazwyczaj kwiaty męskie koloru zielonego i żółtego, nazywane też kotkami, rozwijają się między lutym a marcem, to w tym roku miało to miejsce już w połowie stycznia. Obserwując zmiany klimatyczne i pogodowe, można założyć, że takie anomalia będą mieć miejsce i w kolejnych latach. W zależności od odmiany leszczyny rozwijają liście dopiero po zakończeniu kwitnienia, czyli na przełomie wiosny i lata.
Jak wyglądają kwiaty leszczyny?
Mówiąc o leszczynie, warto zaznaczyć, że jest to roślina wytwarzająca dwa rodzaje kwiatów — męskie i żeńskie, które pojawiają się w różnych okresach. Występuje wtedy przedprątność, kiedy pierwsze pojawiają się kwiaty męskie, lub przedsłupność, kiedy pierwsze pojawiają się kwiaty żeńskie.
Kwiaty męskie mają postać pylących na żółto bazi, pojawiających się zazwyczaj jeszcze przed wytworzeniem liści. Kwiaty żeńskie są niepozorne, wyglądają jak pąki liściowe zakończone pęczkiem czerwonych niteczek.
źródła
- Seneta, W. (1994). Drzewa i krzewy liściaste. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne.
- Bojarczuk, T., Bugała, W., & Chylarecki, H. (1980). Zrejonizowany dobór drzew i krzewów do uprawy w Polsce. Arboretum Kórnickie, 25, 329-375.
- Jarosz, Z. (2007). Nawozimy drzewa i krzewy ozdobne. Działkowiec, (04), 26-27.
- Chylarecki, H. (1974). Ocena odporności na mrozy wybranych drzew i krzewów w Polsce oraz selekcja matecznych egzemplarzy magnolii. Arbor. Kórnic kie, 19, 46-79.
- Bojarczuk, T. (1993). Drzewa i krzewy ozdobne [dobory, sadzenie, pielegnacja]. Ten Świat, (1), 1-2.