Ogród preriowy – jak założyć rabatę preriową w 6 krokach?

2024-10-04
Ogród preriowy – jak założyć rabatę preriową w 6 krokach?

Ogród preriowy to styl ogrodniczy, który zyskał dużą popularność w ostatnich latach nie tylko w Polsce, ale w wielu miejscach na świecie. Stało się tak za sprawą nie tylko niewielkich wymagań środowiskowych i pielęgnacyjnych roślin, ale także dzięki efektywnemu, naturalistycznemu wyglądowi rabat. Przed Tobą praktyczny poradnik, w którym w 6 krokach nauczysz się wszystkich istotnych tajników zakładania rabaty preriowej!

Przygotowanie stanowiska dla rabaty preriowej w 6 krokach

Rabata preriowa to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy mają do dyspozycji mało urodzajną, piaszczystą glebę skłonną do erozji. Ten styl rabat jest inspirowany naturalnymi preriami, gdzie surowe warunki, duże nasłonecznienie, niskie opady i piach to codzienność. Nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, aranżacja rabaty preriowej nie powinna być dla Ciebie większym wyzwaniem. Jeśli jednak nadal nie jesteś pewny swoich ogrodniczych umiejętności, wspomóż się jednym z naszych wyjątkowych akcesoriów dla ogrodnika, który doda Ci otuchy!

Krok 1. Przygotowanie gleby pod rabatę preriową

Przygotowanie gleby pod rabatę preriową ogranicza się w zasadzie do usunięcia chwastów oraz spulchnienia gleby. W mniejszych ogrodach możesz z powodzeniem użyć wideł ogrodowych, do większych warto zakupić lub wypożyczyć glebogryzarkę. Glebę spulchniamy do głębokości około 30 cm. Przed posadzeniem roślin warto rozplanować, gdzie posadzimy poszczególne byliny i krzewy, aby zakupić odpowiednią ilość sadzonek. Warto też zaznaczyć obszar, na którym chcemy założyć rabatę, na przykład przy pomocy farby w sprayu lub sznurka. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zwizualizować przyszły ogród i nanieść ewentualne poprawki przed rozpoczęciem większych prac.

Krok 2. Nawożenie rabaty

Nawożenie rabaty najlepiej wykonać podczas sadzenia roślin. Warto wykopać nieco większe doły pod byliny, w których umieścimy dawkę obornika lub kompostu. Nawóz organiczny warto wymieszać z glebą rodzimą, by zapobiec zbrylaniu systemu korzeniowego bylin. Oprócz tego rabata preriowa z założenia nie wymaga nawożenia podczas sezonu wegetacyjnego. Większość używanych na niej roślin to tzw. żelazne byliny, dlatego jeśli już używamy nawozów, to raczej organicznych i po wystąpieniu widocznych oznak niedoborów.

Krok 3. Sadzenie roślin na rabacie preriowej

Sadzenie roślin na rabacie preriowej nie jest trudne. Najlepiej przeprowadzić je wiosną lub jesienią – wtedy sadzonki mają największe szanse na dobre ukorzenieni i przezimowanie. Jeśli jednak chcesz założyć taką rabatę latem, również jest to możliwe – pamiętaj jednak, że będzie się to wiązało z koniecznością częstszego podlewania. Sadząc rośliny, warto pamiętać o tym, że docelowy rozmiar byliny będzie znacznie większy niż sadzonki, dlatego trzeba ustawić je, zachowując wystarczająco duże odstępy.

Sadzenie roślin na rebacie preriowej | botaniki Sadzenie roślin na rebacie preriowej | botaniki

Krok 4. Wysiew nasion roślin jednorocznych

Do roślin jednorocznych, które świetnie dopełnią nasza rabatę preriową, należą:

  • słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus), z którym stworzyliśmy wyjątkową kolekcję akcesoriów dla ogrodnika. Słonecznik w ogrodzie nie tylko doda sielskiego klimatu, ale także będzie stanowił źródło pokarmu dla ptaków,
  • aksamitka (Tagetes) dzięki licznym olejkom eterycznym, odstrasza komary i mszyce,
  • cynia daliowa (Zinnia elegans) wabi motyle i zapylacze.

Nasadzenia jednoroczne zwykle stosuje się na obwódki rabat, jednak w przypadku ogrodu preriowego mamy większą dowolność i z powodzeniem możemy wysiać je także między bylinami wewnątrz rabaty. Warto jednak pamiętać, by zachować odpowiednio duże odstępy między roślinami. W przeciwnym wypadku wschody jednorocznych mogą być utrudnione przez dużo bardziej ekspansywne byliny. 

Krok 5. Ściółkowanie roślin

Ściółkowanie roślin to nie tylko doskonały sposób na ograniczenie pracy związanej z wyrywaniem chwastów, ale także na ograniczenie parowania wody oraz erozji wietrznej. By ściółka dobrze pełniła swoją funkcję, jej warstwa powinna wynosić od 5 do 9 cm. Jako ściółkę możemy wykorzystać:

  • kompost,
  • ściętą trawę,
  • korę drzew iglastych.

Krok 6. Pielęgnacja, nawożenie i podlewanie roślin

Stosując się do poprzednich wskazówek, pielęgnacja rabaty preriowej będzie ograniczona do zaledwie kilku interwencyjnych zabiegów usuwania chwastów, a podlewanie powinno ograniczyć się do kilku pierwszych lat rabaty, następnie być wykonywane tylko w momentach długiej suszy.

Rośliny na rabaty preriowe

Rośliny na preriowe rabaty bylinowe  muszą być nie tylko wytrzymałe na warunki atmosferyczne, suszę i duże nasłonecznienie, ale także spełniać określone ramy estetyczne i nie mieć zbyt wielkich wymagań pielęgnacyjnych i wyglądać dobrze o każdej porze roku. Do kwitnących bylin najczęściej nasadzanych na rabatach preriowych, zalicza się:

  • szałwie,
  • jeżówki,
  • rozchodniki,
  • werbena patagońska,
  • kocimiętka,
  • lawenda,
  • mikołajek nadmorski,
  • przegorzan,
  • nachyłek okółkowy,
  • dzwonek ogrodowy.
Trawy na rebaty preriowe | botaniki

Trawy na rabaty preriowe

Trawy ozdobne to obowiązkowy element każdej rabaty preriowej. Dzięki nim rabata staje się "lekka" i zachwycająco faluje kołysana podmuchami wiatru.

Zakładając ogród preriowy, warto zastanowić się nad takimi gatunkami, jak:

  • stipa zwana też ostnicą to delikatna trawa, świetnie komponująca się z jeżówkami i rozchodnikami,
  • rozplenica japońska dzięki swoim efektownym kwiatostanom i niewielkim wymaganiom, jest bardzo często wybierana do polskich ogrodów,
  • drżączka średnia to mało popularna, rodzima dla Polski trawa o niezwykłych kwiatostanach, które drżą przy podmuchach wiatru,
  • drżączka większa, jak wskazuje nazwa, to kuzynka drżączki średniej o bardziej okazałych kwiatostanach.

Trawnik w nowoczesnym ogrodzie preriowym

Planując ogród preriowy, nie trzeba wcale rezygnować z trawnika, szczególnie, kiedy pełni on formę użytkową, na przykład, kiedy planujemy uprawianie sportu w ogrodzie, mamy dzieci, które potrzebują przestrzeni do zabawy, a także w miejscach wyznaczonych jako ścieżki komunikacyjne. W nowoczesnym ogrodzie preriowym unikamy wielkich połaci równo przystrzyżonego trawnika z kilku podstawowych powodów:

  • Duży trawnik to duże koszta – wiele osób zakładających trawnik nie zdaje sobie sprawy ze wszystkich zabiegów, które trzeba przeprowadzić w ciągu sezonu, by cieszyć się schludnym, zielonym dywanikiem – od aeracji, przez wertykulację po wałowanie, nawożenie i piaskowanie. Do wszystkich tych czynności musimy albo kupić, albo wypożyczyć specjalne maszyny i sprzęt.
  • Systemy nawadniania i oszczędzanie wody – nie ma co się oszukiwać, brak systemu nawadniania w ogrodzie, w którym trawnik zajmuje dużą jego część to poświęcanie wielu godzin w sezonie na podlewanie. To zdecydowanie zaprzecza idei ogrodu preriowego, w której staramy się dobrać rośliny do warunków klimatycznych i glebowych tak, aby potrzebowały one jak najmniej zabiegów pielęgnacyjnych i były przez większość czasu bezobsługowe.
  • Bioróżnorodność – trawnik na dużej połaci to także mało atrakcyjne środowisko dla wszystkich organizmów odwiedzających nasz ogród.

Dlatego zdecydowanie lepszą, bardziej ekonomiczną i ekologiczną opcją będzie wykorzystanie  trawnika na przykład jako ścieżki komunikacyjne i wykaszanie tylko w miejscach, które naprawdę tego potrzebują.

Trawy na rebaty preriowe | botaniki

Rabata preriowa – ratunek dla piaszczystych ogrodów

Rabata preriowa to idealne rozwiązanie dla trudnych, piaszczystych terenów, a także dla osób, które nie są jeszcze wprawionymi ogrodnikami. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspirował Cię do stworzenia namiastki prerii w swoim ogrodzie. Jeśli ogrodnictwo to Twoja pasja i chcesz dowiedzieć się więcej interesujących faktów ze świata flory, zajrzyj do naszych pozostałych artykułów z ciekawostkami o roślinach.

Pola Wasilewska
Pola Wasilewska − magistrantka Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, współtwórczyni Szkolnego Koła Naukowego “Armillaria”, miłośniczka przyrody i grzybów wielkoowocnikowych.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2668 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-17
Jakość zakupionych produktów doskonała. Kolory i wzory przepiękne. Koszulki damskie rozmiarowo zaniżone nawet o 2 rozmiary.
2024-10-16
Wszystko było super. Koszulka z makami jest piękna!
pixel