Niezapominajka — pielęgnacja i uprawa w ogrodzie i doniczce
- Niezapominajka — pielęgnacja i uprawa w ogrodzie i doniczce
- Niezapominajki — niebieskie kwiaty wiosny
- Jak uprawiać niezapominajki w ogrodzie? Uprawa i pielęgnacja krok po kroku
- Jak uprawiać niezapominajki na balkonie? Uprawa niezapominajek w doniczce krok po kroku
- Dzień Polskiej Niezapominajki — kiedy wypada?
- Wiecznie niebieskie niezapominajki znajdziesz w Botaniki!
Niezapominajka — pielęgnacja i uprawa w ogrodzie i doniczce
Niezapominajki to są kwiatki z bajki… Ten tekst wiersza Marii Konopnickiej pamiętamy wszyscy. Czy pielęgnacja tych roślin również jest bajkowa? Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego o tajnikach uprawy niebieskich kwiatów na balkonie i w ogrodzie, a także o symbolicznym i kulturowym wymiarze niezapominajek.
Niezapominajki — niebieskie kwiaty wiosny
Niezapominajka (Myosotis L.) to rodzaj roślin o błękitnych kwiatach z żółtym oczkiem należący do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae).
Należą do niego zarówno rośliny jednoroczne, jak i dwuletnie oraz byliny. Najniższe z nich osiągają zaledwie 15 cm wysokości. Są jednak okazy dorastające do 100 cm.
Do rodzaju Myosotis należy ok. 150 gatunków niezapominajek. Najczęściej uprawiane gatunki niezapominajek to:
- niezapominajka leśna,
- niezapominajka błotna,
- niezapominajka alpejska.
Jak uprawiać niezapominajki w ogrodzie? Uprawa i pielęgnacja krok po kroku
Niezapominajki to popularny rodzaj roślin, który często jest sadzony na rabatach, skarpach, czy jako rośliny okrywowe w okolicach stawików lub oczek wodnych. Gatunki niezapominajki różnią się od siebie wyglądem zewnętrznym (morfologią) oraz niektórymi wymaganiami, jednak kilka głównych założeń jest wspólnych dla całego rodzaju. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknymi kwiatami niezapominajek, stosuj się do poniższych kroków:
- Stanowisko. W naturalnym środowisku niezapominajka rośnie na wilgotnych łąkach i nad wodą np. w okolicach rzek. Dlatego też stanowisko dla niezapominajki powinno być dosyć wilgotne o umiarkowanym nasłonecznieniu. Niezapominajki sadzimy do żyznej, przepuszczalnej gleby z dawką kompostu lub nawozu do roślin kwitnących.
- Termin sadzenia. Niezapominajki najlepiej sadzić wiosną lub wczesną jesienią, kiedy gleba jest ciepła i dostatecznie wilgotna. Jeśli chcesz uzyskać równomierne pokrycie większej połaci, sadź niezapominajki w odstępach 30–40 cm.
- Podlewanie. Podlewanie najlepiej wykonywać wczesnym rankiem. Gleba powinna być stale wilgotna, jednak nie powinieneś dopuszczać do zastoisk wodnych, których nie tolerują niezapominajki. W trosce o ich system korzeniowy zadbaj o usunięcie gliniastych warstw z gleby i, jeśli potrzeba, umieszczenie warstwy drenującej wykonanej ze żwiru lub piasku.
- Nawożenie. Niezapominajki nie potrzebują specjalnego nawożenia. Wystarczy, jeśli zasilisz je dawką kompostu lub nawozu do kwiatów kwitnących na początku wegetacji.
- Cięcie. Cięcie niezapominajek ogranicza się jedynie do usuwania przekwitłych i zwiędniętych pędów i kwiatostanów.
- Ochrona przed szkodnikami i chorobami. Niezapominajki są z reguły odporne na szkodniki i patogeny. Osobniki rosnące na zbyt wilgotnych stanowiskach mogą być atakowane przez mączniaka prawdziwego. Najlepszą metodą zwalczania i ograniczania występowania tego patogenu jest uregulowanie stosunków wodnych. Alternatywnie można też używać wywaru z czosnku lub eterycznego olejku grejpfrutowego.
Jak uprawiać niezapominajki na balkonie? Uprawa niezapominajek w doniczce krok po kroku
Skoro wiesz już jak uprawiać niezapominajki w ogrodzie, poznałeś ich wymagania i sposoby na ochronę przed patogenami, uprawa niezapominajek w doniczce to dla Ciebie bułka z masłem! Aby niezapominajki dobrze rosły i obficie kwitły na balkonie, zwróć uwagę na poniższe kwestie:
- Dobierz głęboki pojemnik z odpływem i podstawką.
- Zrób warstwę drenażową z keramzytu lub żwiru. W ten sposób unikniesz zastoisk wody, których nie lubią niezapominajki.
- Kup żyzne podłoże o neutralnym odczynie i wymieszaj je z porcją kompostu lub dodaj biohumus.
- Ustaw doniczki z niezapominajkami w lekko zacienionym i osłoniętym miejscu.
- Dbaj o regularne podlewanie i nawożenie organiczne niezapominajek.
Dzień Polskiej Niezapominajki — kiedy wypada?
Z inicjatywy Andrzeja Zalewskiego, polskiego dziennikarza i rolnika, 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. Dzień ten przypomina o konieczności ochrony przyrody i potrzebie zachowania bioróżnorodności. Z racji tego, że niezapominajki są symbolem pamięci, święto ma też drugi wymiar skupiający się na zapamiętaniu ważnych chwil, osób i miejsc.
Wiecznie niebieskie niezapominajki znajdziesz w Botaniki!
Niezapominajki zachwycają nas swoim urokiem od wiosny do lata, a odpowiednio pielęgnowane mogą cieszyć oko nawet do początku jesieni. Jeśli jednak to Ci nie wystarcza, wybierz jeden z przedmiotów codziennego użytku z naszej kolekcji z niezapominajkami i ciesz się urokliwymi kwiatami przez cały rok!
Jako miłośnicy roślin i dobrego rzemiosła oferujemy Ci ręcznie malowane wzory, które następnie przekładamy na koszulki, bluzy, kubki czy plakaty. Dzięki temu, Twoje ulubione rośliny mogą być zawsze z Tobą i cieszyć oko każdego dnia.
źródła
- Turczyk, M. (2006). Święto Polskiej Niezapominajki. Echa Leśne, (06).
- Winkworth, R. C., Grau, J., Robertson, A. W., & Lockhart, P. J. (2002). The origins and evolution of the genus Myosotis L.(Boraginaceae). Molecular Phylogenetics and Evolution, 24(2), 180-193.
- Schuster, R. (1967). Taxonomische Untersuchungen über die Serie Palustres M. Pop. der Gattung Myosotis L. Feddes Repertorium, 74(1‐2), 39-98.
- Puczel, U. (2008). Niezapominajki. Działkowiec, (05), 18-19.
- Olszowska, M. (2021). Czas niezapominajek. Wszechświat, 122(04-06).