Muchołówka, dzbanecznik i rosiczka - dlaczego rośliny owadożerne zjadają owady?
- Dlaczego rośliny polują na owady?
- Muchołówka
- Rosiczka
- Rośliny owadożerne – zobacz, jak je uprawiać w domu
- Zadbaj o odpowiednie doświetlenie roślin owadożernych
- Podłoże to podstawa u roślin owadożernych
- Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza
- Woda w podłożu roślin owadożernych też jest istotna!
- Domowy sposób na muchy i komary – rośliny mięsożerne
- Porady dla miłośników roślin znajdziesz w botaniki
Do najbardziej znanych roślin owadożernych należą muchołówka, rosiczka, dzbanecznik, tłustosz i kapturnica. Rośliny te wabią owady do kwiatów–pułapek, w których u części gatunków znajdują się włoski czuciowe zamykające kwiat, przez co owad nie ma szans na wydostanie się z pułapki. Jeszcze inne wydzielają zapach wabiący owady do wnętrza kwiatów pokrytych lepką mazią, która oblepia ich odnóża i skrzydła.
- Które z tych roślin możemy i które warto hodować w domu?
- Jakie są ich wymagania i przede wszystkim, dlaczego rośliny owadożerne jedzą owady?
Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Dlaczego rośliny polują na owady?
Roślinami owadożernymi nazywamy rośliny, które poprzez wykształcenie specjalnych struktur, takich jak aparaty chwytne, włoski, gruczołki, są w stanie wabić i chwytać niewielkie zwierzęta (najczęściej owady, pajęczaki i ślimaki), a następnie przy udziale enzymów trawić zdobyty pokarm.
Do najpopularniejszych roślin owadożernych zaliczamy:
- rosiczki,
- muchołówki,
- dzbaneczniki,
- tłustosze,
- kapturnice.
W naturze rośliny owadożerne porastają zazwyczaj tereny ubogie w związki azotowe, dlatego pobierają ten ważny składnik budulcowy z owadów.
Chociaż początkowo myślano, że pokarm zwierzęcy umożliwia roślinom jedynie uzupełnienie niedoborów pokarmowych, to w 2018 roku na łamach Oxford University Press naukowcy badający pochodzenie azotu w tkankach rosiczek, dowiedli, że zawartość odzwierzęcego azotu w tkankach rosiczek może sięgać od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Proporcja ta zależała od gatunku oraz organu rośliny. W przypadku rosiczki okrągłolistnej najwięcej odzwierzęcego azotu znaleziono w kwiatach (63%) , a najmniej w korzeniach (29%).
Muchołówka
Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) to gatunek z rodziny rosiczkowatych (Droseraceae Salisb.). Dziko występuje jedynie w dwóch stanach Ameryki Północnej: Karolinie Północnej i Karolinie Południowej. Porasta tereny bagienne, ubogie w związki azotowe. Jej liście są przekształcone w liście pułapkowe, które zamykają się po dotknięciu włosków okalających liść i tym samym uniemożliwiają wyjście ofierze. Dodatkowo roślina wytwarza słodki nektar ułatwiający wabienie owadów do pułapek.
Rosiczka
Rosiczka (Drosera L.) to rodzaj roślin z rodziny rosiczkowatych (Droseraceae Salisb.). Najwięcej przedstawicieli tego rodzaju rośnie w Australii. Niektóre gatunki można spotkać również w Ameryce Południowej, i Północnej, Afryce, południowo–zachodniej i środkowej Azji, a także w Europie. Co ciekawe, na polskich torfowiskach możemy spotkać aż trzy gatunki tego rodzaju. Są nimi:
- rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) ,
- rosiczka długolistna (Drosera anglica),
- rosiczka pośrednia (Drosera intermedia) .
Charakterystyczną cechą rosiczek są liście pokryte licznymi gruczołkami, z których wydobywa się śluz ułatwiający wabienie i trawienie owadów.
Rośliny owadożerne – zobacz, jak je uprawiać w domu
Uprawa roślin owadożernych nie należy do najłatwiejszych, jednak wiele osób podejmuje się tego w domowym zaciszu.
Do samodzielnej hodowli będziesz potrzebować:
- wody destylowanej,
- kwaśnego torfu,
- nawozu mineralnego,
- piasku lub grubego żwiru,
- doniczki z odpływem.
Zadbaj o odpowiednie doświetlenie roślin owadożernych
Lwia część niepowodzeń domowej uprawy roślin owadożernych wynika z niezapewnienia roślinom odpowiedniego naświetlenia. Rośliny potrzebują rozproszonego światła przez przynajmniej 6 do 8 godzin na dobę. Należy też pamiętać o doświetlaniu roślin w okresie jesienno-zimowym.
Podłoże to podstawa u roślin owadożernych
Podłoże odgrywa kluczową rolę przy uprawie każdego gatunku rośliny, jednak u roślin owadożernych jest ono szczególnie ważne. W naturze występują zazwyczaj na wilgotnych, młodych torfowiskach, które charakteryzują się niską zawartością składników odżywczych oraz kwaśnym odczynem. Dlatego też, by cieszyć się zdrowo rosnącymi rosiczkami i muchołówkami, powinniśmy zapewnić im podobne warunki glebowe. Do przygotowania podłoża dobrze nada się mieszanka kwaśnego torfu ogrodniczego oraz piasku, przygotowana w proporcjach 3:1.
Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza
Rośliny owadożerne często wymagają wysokiej wilgotności. Zwykle wartość ta powinna wynosić od 50% do 80%. Wilgotne środowisko jest istotne dla ich prawidłowego funkcjonowania, jednak w domowych warunkach może być ono trudne do zapewnienia. Pomocne może okazać się użycie nawilżacza powietrza lub uprawa w specjalnych boxach, w których utrzymanie dużej wilgotności powietrza jest o wiele prostsze.
Woda w podłożu roślin owadożernych też jest istotna!
Podłoże powinno być stale wilgotne, jednak nie zalecamy podlewania bezpośrednio do doniczki. Zdecydowanie lepiej jest wlewać wodę do podstawki. W ten sposób unikniemy gnicia korzeni i przedwczesnego obumierania roślin. Owadożercy są wrażliwi na zawartość minerałów, dlatego powinniśmy używać wyłącznie wody destylowanej.
Składniki pokarmowe
Do prawidłowego wzrostu, rośliny potrzebują substancji organicznych i mineralnych. Substancje organiczne są dostarczane w procesie fotosyntezy, z wody i asymilacji dwutlenku węgla przy udziale światła. Z kolei substancje mineralne są pobierane najczęściej w postaci soli wraz z wodą z gleby lub innego podłoża.
W naturalnym środowisku rośliny owadożerne występują zazwyczaj na terenach ubogich w związki mineralne, dlatego w procesie ewolucji zostały wyposażone w specjalne kwiaty–pułapki, do których wabią owady. W naszych domowych hodowlach, powinniśmy odżywiać rośliny w postaci tradycyjnej odżywki dodawanej do wody lub zadbać o odpowiednią podaż owadów.
Domowy sposób na muchy i komary – rośliny mięsożerne
Wiosną przyroda budzi się do życia i na nasze ludzkie nieszczęście budzą się także muchy okupujące kuchnię i komary nie pozwalające nam spać. Jak temu zaradzić bez zmieniania naszych domów w lep na muchy lub, co gorsza, w chemiczną pułapkę?
Jeśli unikamy sztucznych produktów, jednym ze sposobów mogą być olejki eteryczne, szczególnie rozmarynowy i eukaliptusowy, zakropione przy ramach okiennych i drzwiach. Warto pamiętać, że naturalnym wrogiem owadów są pająki, ptaki, żaby, dlatego warto pamiętać o tym planując ogród i taras. Kolejnym z naturalnych sposobów jest hodowla roślin owadożernych na naszych domowych parapetach. Rośliny te mogą łapać owady, a przy pomocy enzymów trawiennych pozyskiwać z nich cenne składniki pokarmowe.
Porady dla miłośników roślin znajdziesz w botaniki
Rośliny owadożerne to jedne z najciekawszych roślin, które możemy uprawiać w domu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęcił Cię do poznania tych niezwykłych roślin–mięsożerców. Zachęcamy Cię do sprawdzenia naszych innych artykułów o roślinach. W oddzielnej sekcji przygotowaliśmy także garść pomysłów na prezent dla miłośników roślin i ogrodnictwa.
źródła
- Adamec L., Pavlovic A.. (2018). Biochemistry of prey digestion and nutrient absorption. W: Carnivorous Plants: Physiology, ecology and evolution. Aaron M. Ellison, Lubomir Adamec (red.). Oxford University Press, s. 221–231.
- Blaszczyk, B. (2002). Dzbanecznik. Kwiaty, (1).
- Kocisz, A. (1996). Mucholowka w moim ogrodzie. Przyroda Polska, (11).
- Danielewicz, A. (1996). Rosiczka. Przyroda Polska, (08).
- Tarczyńska-Góra, M. (2012). Rosiczka-niewinna drapieżniczka. Rocznik Przemyski, 3(48), 57-60.