Łąki kwietne — co to właściwie znaczy?
Jeśli zastanawiałeś się, co to jest łąka kwietna, to spieszymy z odpowiedzią. Termin ten określa zbiorowiska roślin jedno i dwuliściennych jednorocznych i wieloletnich. Chociaż nazwa sugeruje łany kwiatów, to w łąkach kwietnych przewagę stanowią zazwyczaj gatunki traw. Dobrze skomponowana łąka powinna posiadać gatunki kwitnące od maja do października. Dzięki zastosowaniu łąk kwietnych możemy znacznie zwiększyć bioróżnorodność terenu, dostarczyć pokarmu zapylaczom, a także zwiększyć atrakcyjność wizualną.
Jak założyć łąkę kwietną?
Kwietną łąkę zazwyczaj zakłada się z nasion. Obecnie, profesjonalne mieszanki nasion z łatwością można kupić nie tylko w sklepach internetowych czy supermarketach. Dla osób, które już zaznajomiły się z roślinami zielnymi, dobrym rozwiązaniem może być samodzielne zbieranie nasion roślin łąkowych.
Jak dbać o łąkę kwietną?
Łąka kwietna to ekosystem, który nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak, aby mogła ukazać swój pełny potencjał, warto zadbać o zapewnienie jej dobrych warunków wzrostu.
- Zadbaj o regularne koszenie w optymalnych terminach. Dzięki temu pozbędziesz się chwastów, zagęścisz darń, a jednocześnie nie ograniczysz wzrostu cennych roślin zielnych.: Regularne koszenie jest ważne dla utrzymania ładnego i zdrowego wyglądu łąki kwietnej. Najlepiej kosić łąkę wczesną wiosną przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu roślin, a następnie co kilka tygodni, aby utrzymać jej wysokość na około 10 — 15 cm. W przypadku łąk kwietnych jednorocznych, koszenie jest zwykle przeprowadzane po zakończeniu kwitnienia.
- Podlewaj w okresach suszy. Łąki kwietne zazwyczaj nie mają dużych wymagań wodnych, ale należy pamiętać o podlewaniu w okresach suszy, które zazwyczaj wypadają w sierpniu. Warto jednak pamiętać, że w im lepszym stanie jest gleba, tym większa szansa na rozwój korzeni i zdrowszy wzrost roślin, a w konsekwencji brak potrzeby nawadniania.
- Pozostaw skoszoną biomasę do przyszłego sezonu wegetacyjnego. Jeśli chcesz, aby łąka kwitła co roku, warto pozostawić kilka kwiatostanów z zawiązanymi nasionami, które obsypią się, a następnie wykiełkują w kolejnym sezonie.
Jak kosić łąkę kwietną?
Koszenie łąki kwietnej powinno odbywać się od 1 do 3 razy w roku. Pierwsze koszenie powinno być wykonane po przekwitnięciu większości kwiatów. To znaczy, że do połowy sierpnia nie powinniśmy ruszać łąki kwietnej. Ostatnie koszenie powinno odbyć się na przełomie lata i jesieni.
W przypadku łąk jednorocznych koszenie jest potrzebne tylko raz, po zakończeniu kwitnienia i zawiązaniu nasion. Jeśli skoszoną biomasę pozostawisz na stanowisku do kolejnego sezonu, istnieje szansa, że rośliny wysieją się same w przyszłym sezonie wegetacyjnym.
Jakie są zalety łąki kwietnej?
Wysiewanie łąk kwietnych zyskało swoją popularność nie bez powodu. Łąki niosą za sobą wiele korzyści, zarówno dla ludzi, jak i środowiska przyrodniczego.
- Wsparcie różnorodność biologicznej: Łąki kwietne to miejsce życia wielu gatunków roślin i zwierząt (w tym owadów).
- Utrzymywanie równowagi ekologicznej: Łąki kwietne zapewniają naturalne siedliska dla dzikich zwierząt i owadów, które przyczyniają się do utrzymania równowagi ekologicznej w danym ekosystemie. Zapewniają im pokarm i schronienie.
- Poprawa struktury i jakości gleby: W przeciwieństwie do trawników, łąki kwietne nie wymagają intensywnego nawożenia i koszenia, co pozytywnie wpływa na jakość gleby i zachowanie jej naturalnych właściwości. Dodatkowo żyjące w niej organizmy glebowe poprawiają strukturę gruzełkowatą gleby i poprawiają jej właściwości sorpcyjne.
- Ochrona gleby przed erozją: Gęsta roślinność łąkowa skutecznie chroni glebę przed erozją, co jest szczególnie ważne w przypadku obszarów narażonych na intensywne opady deszczu czy silne wiatry.
- Poprawa estetyki krajobrazu: Poprawnie założone łąki kwietne zachwycają barwnymi kwiatami od maja nawet do końca października.
- Poprawa jakości powietrza: Rośliny zielne będące podstawą łąk kwietnych, działają jak naturalne filtry powietrza, pochłaniając szkodliwe związki i pyły.
- Minimalizacja kosztów: Dzięki temu, że łąki kwietne możemy zakładać z wielu różnych gatunków roślin zielnych, to możliwe jest dopasowanie ich wymagań do warunków danego terenu. Dzięki temu nie musimy sztucznie zmieniać właściwości gleby, stosując nawozy czy podlewanie. Jednocześnie na łąkach kwietnych nie są potrzebne inne zabiegi pielęgnacyjne jak odchwaszczanie. Prowadzi to do redukcji nakładów pracy i kosztów utrzymania terenu.
Czy łąka kwietna jest wieloletnia?
To, czy łąka kwiatowa jest wieloletnia, czy jednoroczna, zależy od jej składu gatunkowego. Mieszanki do łąki kwietnej oferowane przez popularne supermarkety, zazwyczaj zawierają w swoim składzie nasiona roślin jednorocznych. Oznacza to, że co roku konieczne jest ponowne wysiewanie łąki. Poznaj kilka gatunków rodzimych roślin wieloletnich, które świetnie sprawdzą się do założenia łąki kwietnej:
- Brodawnik jesienny
- Bukwica pospolita
- Cykoria podróżnik
- Chaber łąkowy
- Firletka poszarpana
- Jaskier ostry
- Jaskier wielokwiatowy
- Komonica zwyczajna
- Kozibród łąkowy
- Krwiściąg lekarski
- Krwawnik pospolity
- Marchew dzika
- Maruna bezwonna
- Niezapominajka leśna
- Mak polny
- Świerzbnica polna
- Wyka kosmata
- Złocień właściwy
Czy łąkę kwietną można siać na balkonie?
Tak naprawdę nie ma znaczenia, gdzie wysiejesz swoją łąkę kwietną. Każdy, nawet najmniejszy skrawek zieleni bywa na wagę złota i może stanowić ważny punkt w systemie płatów i korytarzy ekologicznych używanych przez owady zapylające, w tym pszczoły, murarki i motyle.
Kubki, koszulki i bluzy z motywem łąki kwietnej znajdziesz w Botanikach!
Mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspirował Cię do stworzenia łąki kwietnej w swoim ogrodzie lub na balkonie. Jeśli jednak czujesz, że żywa wersja to dla Ciebie za mało, sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego i wybierz jeden spośród dostępnych autorskich wzorów łąki kwietnej: złote zioła, błękitna łąka, polne kwiaty lub kwiaty przydrożne.
źródła
- Skutnik, E. (2016). Łąka kwietna–pomysł godny każdego miasta. Zieleń Miejska, (3), 36-38.
- Onyszk, K. (2008). Łąka kwietna. Wieś Mazowiecka. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, (04).
- Luczaj, L. (2009). Łąka kwietna uśmiech natury. Ogrody, Ogródki, Zieleńce, (05).
- Łuczaj, Ł. Łąka kwietna w ogrodzie przydomowym. OGRÓD ZA OKNEM, 36.
- Jermakowicz, E., Jabłońska, U., Burzyńska, J., Wróbel, K., Charubin, B., Kozikowski, D., ... & Kostro-Ambroziak, A. (2022). Eden city: struktura „łąk kwietnych” a ich potencjał we wspieraniu różnorodności pszczół. In Forum Dyskusyjne 2021 (p. 59).