Kwiaty na Walentynki: Czerwone róże
Walentynki to wyjątkowy dzień, w którym wyrażamy swoje uczucia do bliskiej nam osoby. Co roku zastanawiamy się, jaki prezent wybrać, by wyrazić nasze uczucia w sposób niezapomniany.
Dlaczego róże są najlepszym wyborem na walentynkowy prezent? Te wyjątkowe kwiaty są symbolem miłości, uczuć i romantyzmu, dlatego też są idealnym wyborem dla naszych ukochanych.
Róża – symbol miłości, harmonii i czystego piękna
Róża, będąca królową roślin ozdobnych, zachwyca nie tylko pięknem kwiatów, ale też rozmaitością i wielkością kolorów, odmian, kształtów i wielkości. Ogrody różane zachwycają majestatem i wdziękiem. Jednocześnie, delikatne różane płatki kojarzą się z czymś bezpiecznym i miękkim.
W literaturze, symbolika kwiatów była odzwierciedleniem ogromnej wyobraźni twórców, ale także kwiaty były źródłem natchnienia, spokoju i harmonii. W bogatej tradycji poezji symbolistycznej, popularne było portretowanie zjawisk miłości i harmonii za pomocą duszy i kwiatu.
Dla polskich i francuskich symbolistów, róża była odzwierciedleniem rozmaitych ludzkich uczuć i dążeń. Pozwalała stwarzać szczególny wymiar emocjonalny w tworzonych przez nich utworach. Scalano jej symbolikę z motywem piękna przyrody i dążenia do piękna absolutnego.
Róża pojawiała się także u innych twórców. W utworach Ołesia, ukraińskiego poety żyjącego w latach 1878-1944, wianek z róż stał się symbolem szczęśliwego, wymarzonego życia. Z kolei Asnyk, traktował róże głównie jako odzwierciedlenie czystego piękna.
Czerwone róże
W Starożytnym Rzymie, kolor czerwony utożsamiano z potęga i siłą. Był to kolor zarezerwowany wyłącznie dla przedstawicieli wyższych sfer, którzy nosili szaty obszyte czerwoną lub purpurową lamówką. Zwyczaj ten trwał aż do okolic czasów Rewolucji Francuskiej.
Z kolei w Chinach, czerwień utożsamiano ze szczęściem i bogactwem.
Według założeń chromoterapii, jednej z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej polegającej na eksponowaniu wzroku pacjenta na różne barwy, czerwień pobudza akcję serca, wzmacnia mięśnie i cały organizm, a także pomaga pokonywać złe myśli. Chociaż nie mamy pewności co do słuszności tej metody, warto zauważyć, że nawet niewielkie elementy stroju, reklamy czy wyposażenia wnętrz potrafią przyciągnąć wzrok i skupić uwagę.
Współcześnie, czerwień kojarzy się z energią i żywotnością, a także ogniem i miłością.
Róże w pracach współczesnych artystów i rzemieślników
Motyw róży jako symbolu miłości, urody i harmonii jest obecny w kulturze od dawna. Nie inaczej jest i teraz. Współcześni twórcy również doceniają piękno i majestat różanych kwiatów. Mamy szczęście żyć w czasach, w których możemy otaczać się wyjątkowymi przedmiotami, zrodzonymi spod rąk artystów, które będą towarzyszyć na co dzień.
Zbliżające się Walentynki to świetny powód do obdarowania bliskiej osoby szczególnym prezentem. To świetny czas na wzięcie oddechu, spędzenie czasu z bliską osobą i oddanie się drobnym przyjemnościom.
Chociaż świat wcale nie zwalnia, warto celebrować chwile. Poranna kawa może smakować o wiele lepiej z nietuzinkowego kubka z motywem roślinnym, a wstawanie w lutowy poranek może rozpromienić koszulka z motywem róży, przypominając o oddaniu i miłości obdarowującego.
Jeśli jednak masz zaszczyt żyć z prawdziwą fanką lub fanem róż, szczególnie polecamy zestaw prezentowy z tym niezwykłym motywem, który z pewnością pomoże Ci stanąć na wysokości zadania.
źródła
- Curkan I. 2017. Symbolika florystyczna w poezji Ołeksandra Ołesia oraz w twórczości francuskich i polskich symbolistów. Bibliotekarz Podlaski, 34(1), 225-242.
- Czyżewska M. 2006. O symbolice barw: peryfrazy z kolorami w języku niemieckim i polskim. Acta Philologica, (32), 33-44.
- Juszkiewicz A. 2013. „Wonne róże na mych włosach, z moich ramion spływa bluszcz”–poetyckie konceptualizacje kwiatów w tekstach Adama Asnyka. In Tekst-akt mowy-gatunek wypowiedzi, pod red. Urszuli Sokólskiej (pp. 49-66). Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku.
- Kuryłowicz B. 2008. "Rozkosz i cierpienie. O semantycznej ambiwalencji czerwonej róży w młodopolskich tekstach artystycznych." Białostockie Archiwum Językowe 8 : 35-46.
- Tofle R.B. 2004. Color in healthcare environments, USA: Coalition for Health Environments Research, ISBN 0-9743763-1-0, OCLC 69241592