Konopie siewne w ogródku — czy można uprawiać konopie siewne w Polsce?
Konopie siewne w ogródku — czy można uprawiać konopie siewne w Polsce?
Konopie towarzyszą ludzkości od setek lat. Są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Z artykułu dowiesz się, czy możesz zasiać konopie siewne w swoim ogródku i jakie zastosowania w ogrodnictwie mogą mieć konopie.
Konopie siewne w Polsce — czy uprawa jest legalna?
W Polsce uprawa konopi włóknistych jest regulowana przez Kodeks Karny i Ustawę o substancjach psychoaktywnych. Zgodnie z polskim prawem, uprawa konopi siewnych powyżej limitu 0,2% THC jest nielegalna i karana jest grzywną, a czasami nawet więzieniem. Możliwa jest uprawa odmian, w których psychoaktywne kannabinoidy stanowią poniżej 0,2% na cele paszowe, do produkcji włókien, oleju i nasion. Potrzebna jest do tego zgoda władz lokalnych oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
Jak uprawiać konopie siewne? Wymagania Cannabis sativa L.
Konopia siewna (Cannabis sativa L.) gatunek rośliny z rodziny konopiowatych (Cannabaceae Endl.) pochodzący z rejonu Azji Środkowej. Poszczególne odmiany różnią się od siebie dokładnymi wymaganiami, jednak ogólny zarys wygląda następująco:
- Wymagania świetlne. Konopie siewne wymagają dużo światła, dlatego powinny być uprawiane na stanowiskach słonecznych lub pod sztucznym oświetleniem.
- Wymagania glebowe. Konopie siewne potrzebują do wzrostu żyznej, przepuszczalnej gleby, bogatej w makroelementy, takie jak azot, fosfor i potas.
- Wymagania wodne. Konopie potrzebują dużej ilości wody i stale wilgotnego podłoża. Mają jednak rozbudowany system korzeniowy, dzięki któremu pobierają wodę z głębszych warstw gleby, a sztuczne nawadnianie potrzebne jest tylko w okresach suszy.
- Wymagania cieplne. Konopie siewne mają wysokie wymagania temperaturowe. Do szybkiego wzrostu potrzebują temperatury między 18 a 28 stopni Celsjusza, a podczas kwitnienia 20 a 26 stopni Celsjusza.
- Wymagania wilgotnościowe. Konopie siewne potrzebują powietrza o wysokiej wilgotności, najlepiej między 40 a 60%.
Stosowanie konopi siewnych w ogrodzie
Cannabis sativa L. może być też z powodzeniem stosowana w ogrodzie nie tylko jako roślina uprawna. Paździerz konopny może być wykorzystywany jako ściółka do drzew i krzewów owocowych. Sznurki zrobione z włókna konopnego mogą być wykorzystywane do podwiązywania pomidorów, ogórków czy groszku. Jak donoszą badania, olej konopny może być też wykorzystywany do redukowania populacji przędziorków, a konopny olejek eteryczny może być wykorzystywany jako zaprawa nasienna wzmacniająca rośliny i chroniąca przed patogenami grzybowymi.
Stosowanie konopi siewnych — do czego używamy konopi i oleju CBD?
Historycznie konopie włókniste miały szerokie zastosowanie w przemyśle. Do Europy dotarła już w starożytności i była używana przez Rzymian do produkcji lin i tkanin żaglowych. Dziś powraca się do tego surowca i używa się go jako substrat do produkcji myjek do naczyń, czy elementów garderoby.
W ostatnim czasie olej CBD i wyciągi z konopi siewnych pojawiają się w kremach, serach do twarzy czy jako superfood.
Olej z konopi jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które regulują stany zapalne, poprawiają pamięć i koncentrację, a także biorą udział w produkcji ceramidów stanowiących barierę ochronną dla naszej skóry.
Oprócz tego z konopi siewnych pozyskuje się olej CBD, który jest znany ze swoich właściwości uspokajających, redukujących ból, przeciwzapalnych, poprawiających sen i nastrój.
źródła
- Fiedler, Ż., Sosnowska, D., Kaniewski, R., & Władyka-Przybylak, M. (2013). Possibilities of the use of composition of the extract of hemp to reduce the number of spider mites (Tetranychidae) Wykorzystanie kompozycji z olejku konopnego do ograniczania liczebności przędziorków (Tetranychidae). Progress in Plant Protection, 53(4), 679—682.
- Kaniewski, R., Pniewska, I., Kubacki, A., Strzelczyk, M., Chudy, M., & Oleszak, G. (2017). Konopie siewne (Cannabis sativa L.) – wartościowa roślina użytkowa i lecznicza. Postępy Fitoterapii, 18(2), 139—144.