Jak dbać zimą o rośliny doniczkowe? Paprocie, maranta, storczyki
Zima to nieprzychylny czas dla roślin. Dzień staje się krótszy, słoneczne dni przechodzą w pochmurne, w efekcie czego jest mniej światła dziennego. Światłoczuły barwnik, chlorofil, absorbuje mniej promieni słonecznych, przez co roślinie dostarczane jest mniej substancji pokarmowych, czego konsekwencją jest spowolnienie wzrostu rośliny.
Zimą także transpiracja zachodzi mniej efektywnie. Warto o tym pamiętać i podczas zimy dodatkowo zadbać o kondycję swoich roślin, pamiętając o dodatkowym doświetlaniu i ograniczając podlewanie i nawożenie.
Większość roślin służących jako ozdobne rośliny doniczkowe, w naturalnym środowisku rośnie zazwyczaj w wilgotnych lasach tropikalnych, zapewniających jednocześnie wysoką temperaturę oraz wilgotność powietrza w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Podczas zimowych miesięcy, w naszych mieszkaniach zmienia się mikroklimat, powietrze staje się suche.
Dla roślin stojących zazwyczaj bezpośrednio przy źródle ciepła, jest to bardzo niekorzystne. Roślinom usychają końce liści lub zdarza się, że zamierają całe. Są też bardziej narażone na powiewy zimnego powietrza i przeciągi, w efekcie czego stają się osłabione i podatne na choroby grzybowe.
Poniżej przedstawimy główne wymagania oraz pielęgnację roślin doniczkowych zalecaną podczas zimowych miesięcy.
Paprocie
Jedna z ciekawszych gatunków paproci często pojawiająca się w naszych domach, Adiantum, znany też jako niekropień, w naturalnym środowisku porasta wilgotne lasy Ameryki Południowej.
Aby zapewnić niekropieniowi optymalne warunki zimą, warto odsunąć go od źródła ciepła. Konieczne może się okazać również sezonowe doświetlanie rośliny.
Może zdarzyć się, że przez sezon jesienno-zimowy paproć straci część liści. Jeśli roślina ma zapewnioną optymalną ilość wody i światła, to nie mamy się czym martwić i jest duża szansa, że zacznie odbijać na wiosnę.
Paproć usycha, listki odpadają
Sprawdź podłoże i bryłę korzeniową. Jeśli zauważysz nadmiar wody, odsącz go i ogranicz podlewanie. Korzenie powinny być białe, z dużą ilością odgałęzień. Jeśli zauważysz brązowe, maziste części bryły korzeniowej, usuń je przy pomocy zdezynfekowanego nożyka.
Maranta
Rodzimym siedliskiem dla maranty są tereny sięgające od południowego Meksyku do północnej Argentyny. Podobnie jak paprocie, zajmuje podszyt wilgotnych lasów.
W warunkach domowych najlepiej rośnie nieco odsunięta od bezpośredniego źródła światła. Jako pnącze, może rozrastać się i zwisać z wyższych mebli, jednak wytwarza znacznie bardziej okazałe liście, gdy może piąć się do góry, dlatego warto zapewnić jej niewielką drabinkę lub kratkę.
Zimą należy zadbać o poprawienie wilgotności powietrza poprzez użycie nawilżacza elektrycznego, lub nawilżacza zakładanego na kaloryfer. Alternatywnie można też posiłkować się np. wilgotnym ręcznikiem położonym blisko kaloryfera lub szeroką podstawką wypełnioną żwirem lub keramzytem i zalaną wodą.
Na spodniej stronie liści są małe, białe owady i drobne pajęczynki, liście się rolują
Prawdopodobnie Twoja roślina została zaatakowana przez przędziorki. Zadbaj o wyższą wilgotność powietrza. Roślinę dokładnie umyj wodą z dodatkiem detergentu. Przez kolejne dni przemywaj liście wacikiem nasączonym alkoholem.
Storczyki
Storczyki uprawiane w domach, wymagają dostępu do rozproszonego światła i temperatury od 18 do 24℃. Aby obficie kwitły, konieczne jest stałe nawożenie dedykowanym środkiem.
Wymagają uregulowanych stosunków wodno-powietrznych. Woda nie może zalegać w podstawkach, ponieważ będzie to powodować gnicie korzeni, a także rozwój chorób grzybowych.
Na powierzchni podłoża pojawił się biały, mączysty nalot
Ogranicz podlewanie. Zbyt duża ilość wody przyczyniła się do nadmiernego rozwoju saprotroficznych grzybów. Grzyby te mogą stać się pasożytami słabości rośliny i atakować ją w mniej sprzyjających warunkach.
Pamiętaj aby podlewać storczyki poprzez trzydziestominutowe namaczanie, podczas zimy nie częściej niż raz na 2–4 tygodnie.