Glicynia, wisteria, a może... Słodlin?
Nieodparty urok zwisających kwiatostanów, które w maju tworzą kolorową kurtynę pachnących kwiatów, eleganckie liście, fascynujące strąki nasion, jesienne kolory większości odmian oraz atrakcyjne sękate pnie i poskręcane gałęzie w zimie sprawiają, że glicynia jest jednym z najokazalszych pnączy ozdobnych.
Glicynia czy wisteria?
Glicynia, słodlin, wisteria – należy do rodzaju roślin bobowatych (Fabaceae), podobnie jak soczewica, soja, fasola albo koniczyna. Angielski botanik Thomas Nuttall (1786–1859) nadał roślinie nazwę Wisteria ku pamięci dr Caspara Wistara.
Glicynie pochodzą z Chin, Korei, Japonii i wschodnich Stanów Zjednoczonych, wyróżnia się 10 gatunków tych pnączy. Glicynia chińska była najpopularniejszym gatunkiem w Wielkiej Brytanii przez wiele lat, dopóki nie wprowadzono stopniowo innych kolorów i gatunków.
Roślina jest pnączem rosnącym niezwykle szybko – roczny przyrost może osiągać 1–3 m. Pomimo wyjątkowo szybkiego wzrostu może minąć nawet kilkanaście lat zanim pojawią się kwiaty.
Jak wspina się glicynia?
Dwa z najpopularniejszych gatunków można rozpoznać po tym, jak się wspinają:
Jeśli pędy skręca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (patrząc z góry), to prawdopodobnie glicynia japońska (W. floribunda). Glicynia chińska (W. sinensis) rośnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara – i jest najczęściej spotykana w Wielkiej Brytanii.
Gdzie znajduje się największa glicynia?
Największa znana na świecie glicynia znajduje się w Kalifornii – to chińska odmiana rośnie w Sierra Madre i została zasadzona w 1894 roku. Jest największą na świecie rośliną kwitnącą. Zajmuje powierzchnię ponad 4047 m2 i waży 250 ton!
Długowieczna jak… Glicynia
Jest to roślina wieloletnia, która może przetrwać od 50 do 100 lat, a nawet dłużej. Najstarsze i najpiękniejsze na świecie glicynie można podziwiać w parku Ashikaga w Tochigi w Japonii, ich wiek sięga nawet 150 lat.
W niektórych miejscach poza swoim rodzimym zasięgiem rośliny wymknęły się spod kontroli i są uważane za gatunki inwazyjne. Glicynie tolerują słabe gleby, lubią nasłonecznione stanowiska Kwiaty, które rosną w dużych, opadających gronach, są niebieskie, fioletowe, różowe lub białe. Nasiona tworzą się w długich, wąskich strąkach i są trujące.