Czy grzyby to rośliny?
Czy grzyby to rośliny? A może zwierzęta? To pytanie zadaje sobie wiele osób zainteresowanych tymi niesamowitymi organizmami. Do niedawna i naukowcy nie byli pewni, jak je zaklasyfikować. Poznaj najciekawsze fakty o budowie tkankowej i komórkowej grzybów, sposobie odżywiania i funkcjonowania tych niezwykłych organizmów i dowiedz się, dlaczego klasyfikacja Królestwa Fungi budziła tak wiele wątpliwości wśród naukowców.
Znaczenie grzybów w przyrodzie
Grzyby to ważny składnik ekosystemu, umożliwiający krążenie materii i związków organicznych w przyrodzie. Część z grzybów żywi się martwą materią organiczną i rozkłada szczątki innych organizmów. Jeszcze inne uczestniczą w zjawiskach symbiotycznych, takich jak mikoryza, ułatwiając roślinom dostęp do mineralnych związków fosforu i azotu. Grzyby mogą stanowić też pokarm dla zwierząt albo być niebezpiecznymi pasożytami innych organizmów.
Grzyby od zawsze stanowiły obiekt fascynacji taksonomów, botaników i przyrodników. Szacuje się, że występowały na Ziemi już miliard lat temu, należą zatem to jednych z najstarszych organizmów, jednak stosunkowo niedawno sklasyfikowano je jako osobne Królestwo. Przyjrzyjmy się zatem powodom, przez które klasyfikacja grzybów zdarzyła się tak późno.
Grzyby a rośliny — budowa organizmu
Grzyby i rośliny różnią się między sobą budową organizmu. Rośliny zbudowane są z organów takich jak korzenie, łodygi, liście i kwiaty, pełniących ściśle określone funkcje. Czasami organy te zostają zmodyfikowane i oprócz podstawowych funkcji, pełnią też inne, jak na przykład:
- korzenie spichrzowe magazynujące substancje zapasowe,
- korzenie powietrzne wyrastające ponad powierzchnię gleby, zdolne do pobierania wody z powietrza,
- ssawki umożliwiające wzrost po pionowych ścianach,
- kłącza i rozłogi umożliwiające rozmnażanie wegetatywne,
- ciernie chroniące roślinę przed roślinożercami,
- bulwy magazynujące substancje pokarmowe.
Grzyby posiadają plechową budowę, co oznacza, że w ich budowie nie wyróżnia się poszczególnych organów tak, jak robi się to u roślin. Zbudowane są ze strzępek, które tworzą grzybnię, na której, w zależności od warunków, dojrzałości i innych czynników, wytwarzają się gamety, takie jak lęgnie i plemnie, dzięki którym możliwe jest rozmnażanie płciowe grzybów. Nie posiadają jednak osobnych tkanek i struktur odpowiedzialnych za poszczególne funkcje tak, jak rośliny.
Grzyby a rośliny — sposób rozprzestrzeniania
Podstawowymi komórkami odpowiadającymi za rozprzestrzenianie się grzybów są zarodniki. Mogą one powstawać w procesie płciowym, w którym potrzeba dwóch różnych gamet do stworzenia zygoty, lub mogą być produkowane w konidioforach (zmodyfikowanych częściach grzybni) i stanowić zarodniki powstałe w procesie bezpłciowym.
W przypadku roślin, rozprzestrzeniane odbywa się dzięki obecności nasion powstałych w wyniku rozmnażania generatywnego (płciowego). Oprócz tego, rośliny mogą się też rozmnażać wegetatywnie (bezpłciowo), na przykład przez podział kłączy i cebul, jednak jest to marginalne zjawisko.
Grzyby a rośliny — sposób odżywiania
Jedną z podstawowych cech, dzięki której możemy klasyfikować organizmy, jest sposób odżywiania. Organizmy mogą odżywiać się samożywnie (autotroficznie), przeprowadzając biosyntezę z prostych związków, lub być cudzożywne (heterotroficzne) i pozyskiwać związki troficzne wykorzystując inne organizmy. Organizmy autotroficzne, do których należą rośliny, posiadają w swojej budowie komórkowej rozmaite barwniki umożliwiające im przeprowadzanie biosyntezy w obecności światła, czyli fotosyntezy.
Grzyby a rośliny — zawartość chlorofilu
Chlorofil to barwnik niezbędny roślinom do przeprowadzania fotosyntezy, w wyniku której otrzymują one substancje organiczne. Grzyby nie posiadają tej zdolności i, w zależności od strategii żywieniowej, pozyskują pokarm z martwych lub żywych części innych organizmów. Jednoznacznie wskazuje to na cudzożywność grzybów.
Grzyby a rośliny — budowa ściany komórkowej
Ściana komórkowa grzybów jest zbudowana z chityny, występującej też na przykład w pancerzach owadów, a nie nie występującej w komórkach roślinnych. Z kolei ściana komórkowa roślin jest zbudowana z celulozy, której próżno szukać u grzybów.
Na podstawie tych informacji, możemy słusznie wnioskować, że pod względem budowy komórkowej, sposobu odżywiania, braku zawartości chlorofilu grzybom bliżej jest do Królestwa zwierząt, niż roślin. Jednak ich m.in. plechowa budowa, biologia, skomplikowane cykle rozmnażania i inne czynniki odróżniają je także od Królestwa zwierząt i grzyby stanowią samodzielne Królestwo —Fungi.