Bukiet polnych kwiatów, czyli żółte rośliny lecznicze
Chociaż przyzwyczailiśmy się do określania kwiatów polnych chwastami, warto spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy. Większość z nich używana była w kulturze i medycynie od wieków. Niektóre były uznawane za rośliny magiczne, inne powszechnie używane do leczenia rozmaitych dolegliwości.
Często stanowiły natchnienie dla artystów, współcześnie również chętnie sięgamy po aparat podziwiając łąki kwietne. Ich obecność nie jest obojętna również dla ekosystemu, stanowią miejsce schronienia i źródło pożywienia dla dzikiej fauny, a także pomagają w retencji wody zapobiegając suszom. Chociaż na pierwszy rzut oka wydają się niepozorne, są niezwykle ważne dla ludzi i przyrody.
Niegdyś przy domach sadzono najróżniejsze rośliny używane nie tylko jako ozdobne, ale też do celów leczniczo-kosmetycznych. Doceniano rośliny o silnym zapachu takie jak wrotycz pospolity, rumianek, nagietek czy lubczyk. Jednymi z najstarszych dziko rosnących roślin leczniczych były dziewanny, kocanki i babki. Wykorzystywano je także jako element wianków, wieńców czy bukietów towarzyszących obrzędom.
Obecnie nadal doceniamy prozdrowotne właściwości dzikich roślin. Wiele z nich możemy spotkać w aptekach i sklepach zielarskich w postaci suszu, wyciągów, a także w kosmetykach, suplementach diety czy produktach spożywczych. Należy pamiętać, że swoje właściwości zawdzięczają występującym w nich najróżniejszym substancjom chemicznym, które mogą działać zarówno pozytywnie na organizm, jak i wywołać niepożądane efekty, a nawet zatrucie.
Mniszek lekarski Taraxacum officinale
Dmuchawiec, mlecz, a może pępawa?
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae).
W zależności od regionu Polski, możemy się spotkać z rozmaitymi nazwami zwyczajowymi takimi jak lwi ząb, brodawnik mleczowaty, dmuchawiec, mlecz, pępawa, mleczaj, podróżnik mleczowaty, wilczy ząb czy świni mlecz.
Taraxacum officinale pochodzi prawdopodobnie z Europy, skąd został zawleczony na inne części globu w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Obecnie zasięg jej występowania sięga od Syberii do wschodniej części Kanady i Grenlandii.
Najczęściej spotkać go można na terenach ruderalnych, nieużytkach czy poboczach. Ze względu na swój mocny i głęboki system korzeniowy bywa uciążliwym chwastem ogródków przydomowych i trawników.
Właściwości lecznicze mniszka
Z leczniczych właściwości mniszka jako pierwsi korzystali w X i XI w. arabscy lekarze podczas leczenia chorób śledziony, wątroby i pęcherza. Wodny wyciąg z rośliny był używany w Meksyku do leczenia cukrzycy. Jest to cenne ziele używane w medycynie chińskiej, wspomagające odporność podczas leczenia chorób górnych dróg oddechowych.
Mniszek lekarski zawdzięcza swoje lecznicze właściwości zawartym w nim substancjom chemicznym. Większość z nich należy do grupy fenoli i terpenów.
Oprócz tego, wraz z wyrobami z mniszka, możemy dostarczyć szereg witamin, minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególnie bogate w witaminy są liście mniszka – zawartość wit. A jest w nich większa niż w korzeniach marchwi.
Obecnie chętnie wykorzystuje się kwiaty mniszka przy produkcji win, serów czy syropów oraz jako bezkofeinowy substytut kawy. Ponadto, liście są szczególnie cenione jako składnik napojów dietetycznych i wspomagających trawienie.
Dziewanna Verbascum – starosłowiańska bogini wiosny
Biologia i morfologia dziewanny
Dziewanna (Verbascum) to rodzaj roślin należący do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Chociaż dziś zjawisko posagu to przeżytek, to przysłowie „Gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna” wiele mówi o wymaganiach dziewanny, która zwykła rosnąć na suchych, ubogich glebach, nieurodzajnych rolniczo. Ponadto preferuje otwarte i słoneczne stanowiska, zdarza się, że rośnie również na skalistym terenie.
Rośliny tego rodzaju charakteryzują się mocnym, palowym systemem korzeniowym. W pierwszym roku wegetacji wytwarza przyziemną rozetę eliptycznych liści, w drugim tworzy długi pęd osiągający nawet 2 m wysokości z kłosopodobnym kwiatostanem.
Właściwości lecznicze dziewanny
Pierwsze wzmianki o jej leczniczych właściwościach pochodzą już z kronik Długosza.
Do roślin używanych w lecznictwie należą 3 gatunki tego rodzaju: dziewanna wielkokwiatowa, dziewanna kutnerowata i dziewanna drobnokwiatowa. Surowcem zielarskim są kwiaty, zbierane w pogodne dni od lipca do września.
Niegdyś z dziewanny robiono syropy ułatwiające leczenie przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Co ciekawe, zespół polskich badaczy pod kierownictwem A. Slagowskiej, wykazał przeciwwirusowe działanie naparu z kwiatów dziewanny wobec wirusa opryszczki, a zespół Zgórniak-Nowosielskiej udowodnił wirusobójcze działanie dziewanny na wirusa grypy A i B.
Wrotycz pospolity
Biologia i morfologia wrotyczu pospolitego
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) to przedstawiciel rodziny astrowatych (Asteraceae) obejmujący swoim zasięgiem Europę i część Azji znajdującej się w strefie klimatu umiarkowanego. Jako kenofit występuje także w innych obszarach globu, między innymi w Ameryce Północnej.
Właściwości lecznicze wrotyczu
Wrotycz pospolity charakteryzuje się długą i zaskakującą historią w medycynie i kulturze ludowej.
Wzmianki o nim pochodzą już ze średniowiecza, gdzie był powszechnie używany jako przyprawa i składnik potraw. Używano go także przy stłuczeniach, zwichnięciach i chorobach skóry.
Wrotycz zawiera w swoim składzie tujon, który wykazuje silnie toksyczne właściwości, dlatego obecnie stosuje się go jedynie jako repelent (odstraszacz) owadów, a także jako roślinę ozdobną, chętnie wykorzystywaną w ogrodach naturalistycznych.
źródła
- Lis B., Grabek-Lejko D. 2016. Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – potencjalne właściwości prozdrowotne. Nauka Przyroda Technologie, 10(3), 37.
- Wojciechowska A. Zawartość składników mineralnych we wrotyczu (Tanacetum vulgare L.) pochodzącym z różnych stanowisk.
- Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł., Wilczek, K. 2013. Dziewanna–starosłowiańska bogini wiosny. Lek w Polsce, 3.
- Mackoś-Iwaszko E., Karczmarz K. 2013. Rośliny ozdobne stosowane w ogrodach podręcznych. Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych, 9.
- Majdecka-Strzeżek A. 2005. Kształtowanie zieleni na terenach wiejskich. Ogrody przydomowe-tradycja, przyszłość. Architektura Krajobrazu.